İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNİYET TÖRENLERİ

Dün dolu dolu bir gün yaşadım. Şu anda mensubu bulunduğum fakat mezunu olmadığım İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) rektörlüğünce hazırlanan mezuniyet töreni, sabah büyük bir coşku içinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda mezunların ailelerinin ve yakınlarının katılımı ile kutlandı. Bu törende Rektör Prof. Dr. Gülsün Sağlamer tarafından her bölümün birincisine ödüller verildi.

Birinci olan öğrencilerin büyük bir çoğunluğunu kız öğrencilerin oluşturması, böyle büyük bir kuruluşun Rektörünün bayan oluşu Türkiye Cumhuriyetinin 75 yıllık kazanımların önemli bir göstergesidir.

Törenin sonunda, tanınmış sanatkar Candan Erçetin tarafından verilen konser de gene mezunların coşku içinde bu güzel günü kutlamalarını, onların sevinçlerini paylaşarak izledim.

Osmanlı Devletinde modernleşme çabaları ordunun yenileşmesi ihtiyacından doğdu. Mühendislik de bu çerçevede ele alındı (1) 1727’de Üsküdar’da açılan ilk teknik okulu basan yeniçeriler öğrencileri öldürdüler. 1734’te okul, Hendesehane adıyla yeniden açıldı ise de yeniçerilerin karşı koyması üzerine kapatıldı. Nihayet 1773’te bugünkü İTÜ’nün temeli atıldı. Bu defa amaç Avrupa devletlerinin üstün donanımlı ve yetişmiş elemanlara sahip donanımları ile başa çıkabilecek donanmamıza mühendis yetiştirmekti. Okula Avrupa’dan yabancı uzman getirildi. Okulun adı 1789’da “Mühendishane-i Bahr-i Hümayun” yani İmparatorluk Deniz Mühendisliği Okulu oldu. O zamandan beri ülkemizin en saygın bu eğitim kuruluşu 1946 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi adını aldı. Bugün 2000 öğretim üyesi ile 16000 lisans, 4000 Yüksek Lisans ve 2000 doktora öğrencisine eğitim vermekte olup teknik daldaki en büyük, yurtdışında ve yurt içinde en tanınmış üniversitesidir.

Mezunları ülkemizin çeşitli alanlarında önemli hizmet yürüttüler. Türkiye’nin yolları, hava meydanları, elektrik santralları, köprüler gibi büyük ümran eserleriyle donatılması davasında yer alan büyük isimlerin pek çoğu İTÜ mezunudur. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel ve Turgut Özal, eski Başbakanımız Necmettin Erbakan ile isimlerini burada tek tek sayamayacağım birçok bakan, Anıtkabir’in Mimarı Emin Onat, hemşehrilerimiz Elektrik Etüt İdaresi Genel Müdürü Süheyl Elbir ve bestekar rahmetli Erdoğan Berker ve daha niceleri sayılabilir.

İTÜ, Türkiye’nin mutlu, müreffeh, çağdaş uygarlık seviyesini yakalamış güçlü bir ülke olması yönünde gayretlere, milli ideallere bağlılık içerisinde yetiştirdiği çok sayıda mezunu vasıtasıyla büyük katkılarda buluna gelmiştir. (2)

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 225 yıllık tarihini temin edebildiğim bilgilere göre, Çorumlu olarak yalnızca Prof. Dr. Berdi Karafakıoğlu rektör olarak görev yapmıştır. Ne yazık ki bu değerli hemşehrimiz, 1980 öncesinde ülkemizi bölmek ve yıkmak isteyenler tarafından menfur bir şekilde öldürülmüştür. Ayrıca iki değerli hemşehrimiz Prof. Dr. Duran Leblebici ve Prof. Dr. Güngör Evren İTÜ’de rektör yardımcılığı görevlerini üstlenmişlerdir. Prof. Dr. Bedri Karafakıoğlu’nu, İTÜ hizmetleri geçenleri ve İTÜ’den mezun olarak ülkemize katkıda bulunan hemşehrilerimizi ilerde sizlere daha geniş şekilde aktaracağım.

İnşaat Fakültesi’nin mezuniyet töreni ise öğleden sonra aynı yerde kutlandı. 266 mezun arasında Ergülü Bağıröz, Mücahit Hayır Ulaş Ankıtçı ve ÇEKVA’dan ( Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı) burs alan Özgür Deniz Şanan mezun olan hemşehrilerimizdi

Çevre Mühendisliği bölümünün 1,2 ve 3. Öğrencilerine ödül vermek üzere sahneye çağrıldığımda müthiş bir sevgi gösterisi ile karşılaştım. Öğrencilerimin ve velilerin alkışları beni çok duygulandırdı. İşte o an kendimi çok mutlu hissettim. Koç ve Sabancı’nın fabrikaları varsa, senin de memleketimizi kalkınmış bir Türkiye yapacak talebelerin var diye düşündüm ve 30 yıla yaklaşan eğitim ve öğretim üyeliği gayretimin takdir edilmesinden de gurur duydum. Bu sevincime yetişmiş olduğum yörenin insanları olarak sizlerle beni yetiştirenlerle ve ailemle paylaşmak istiyorum.

İSTANBUL 4.07.1998

  • İTÜ Mezunlar Derneği Dergisi, Sayı 8, 1998
  • Aynı dergide Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Necdet Seçkinöz’ün yer alan mesajı