KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ 15 YAŞINDA

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde “Deniz Kirliliği ve Kontrolü” hakkında konferans vermek üzere Kıbrıs’ta bulunuyorum. İstanbul’un her geçen gün çekilmez hale gelen yaşamından kaçabilmek için birkaç gün önce buraya geldim.

Girne’nin Beşparmak Dağları’nın eteklerinde, yeşillikler arasında kurulmuş Karmi Tatil Köyü’ndeki odamdan Akdeniz’in maviliğini seyrediyor ve dinleniyorum. İstanbul’da yaya yollar, her taraf vasıtalarla dolu olduğu için yapamadığım yürüyüşlerimi, bozulmamış bu güzel doğal ortamda yapıyorum.

Ercan Havaalanı’na indiğimde “Cumhuriyetimizin 75. yılını kutluyoruz.” başlıklı afişleri görünce birdenbire 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu hatırladım. Yeni Türk Cumhuriyeti’nin yurt dışında bir tartışma yaratmaması için, üyesi bulunduğum hükümetimiz tarafından hemen tanınmıştı. O zaman ifa ettiğim görevi ve attığım imzayı hayatımın en önemli anılarından birisi olarak hatırlıyorum.

Bu sabah KKTC’nin 15. Kuruluş törenlerine katıldım. Büyük bir coşku içinde çok geniş bir katılımla gerçekleştirilen kutlamalara 1983 yılındaki hükümetimizin Dışişleri Bakanı İlter Türkmen de resmen davetli olarak katıldı. 1974 yılındaki çıkarmanın sorumlu komutanı olan emekli Orgeneral Nurettin Ersin yanında Devlet Bakanı Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel ve müstesna bir heyet katıldı.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın yaptığı konuşmanın önemli hususlarını aşağıda bilginize sunuyorum:

“Cumhuriyetimizin kuruluşunun 15.yıldönümünü coşkuyla kutlamaktayız. Halk iradesiyle kendi kendimizi idare etmeye başlamamızın 35’inci yıldönümüdür.”

“Kıbrıs meselesini biz başlatmadık. Kıbrıs’ı bir Yunan adası yapmak için Rum tarafı başlattı. Bizi Ortaklık Cumhuriyetinden attı. Çok zor şartlar altında adanın %3’üne hapsetti.”

“Anavatan elini uzattı, hayatı ve mukavemeti idame ettirdi. 11 yıl başka hiçbir milletin katlanamayacağı zulme ve eziyete katlandık.”

“400 yıl bu adada devam eden Türklüğümüzü ve Türk ananelerini, Türk bayrağını korumak için Anavatan’a inanarak direndik.”

“1983’e geldiğimizde baktık, gördük ki, Kiprianu’nun yegane hevesi, yegane hedefi bizi azınlık olarak mahkum etmek. İşte bizim Cumhuriyeti kurma kararımız bu çerçevede ve bu şartlarda olmuştur. Bu, milletin kararıydı. Bu, Türk halkının 1983’ten buyana müdafaa ettiği bütün ilkelerin simgelenmesi kararıydı.”

“Rum tarafı ile anlaşalım dedik, ama onlar yanaşmadılar. Ada’yı Yunanistan’a yamamayı istiyorlar. Bunun yolunu da kendilerini Avrupa Birliği’ne üye yaptırarak sağlayacaklarına inanıyorlar. Cumhuriyetimizi, Avrupa Birliği yoluyla bizden alamazlar, bizi mahkum edemezler, bize mahkum gömleği giydiremezler. Adada iki devlet arasında anlaşmaya varız, işbirliğine varız. Fakat Rum’u adanın tek temsilcisi olarak görmek isteyenlere Anavatan’la birlikte dimdik karşı duruyoruz.”

“Bu cumhuriyet, Türkiye’ye bağlılık içinde nice 15 yıllar kutlayacaktır. İlelebet, Bayrağımızı gençlik olarak dalgalandırınız. Bu cumhuriyet sizin omuzlarınızda yükselecektir.

Ne mutlu Türküm diyene.”

Bu konuşmayı takiben Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel halka hitap etmiştir. Bu konuşmanın önemli kısımlarını aşağıda veriyorum:

“Çatışma ve gerginlikten yana değiliz. Adaya S-300 füzelerinin yerleştirilmesine müsaade etmeyiz.”

“Kıbrıs Türk halkının egemenliği ve egemenlik hakları kabul edilmediği müddetçe, hiçbir teklifi kabul etmeyiz.”

“Şimdiye kadar olduğu gibi Türkiye’nin fiili desteği devam edecektir.”

“Kıbrıs ancak bir bütün olarak ve Türkiye ile birlikte Avrupa Birliği’ne girebilir. Hükümetimiz bu konuda Avrupa Birliği’ni uyarmıştır. Bu birliğin büyük devletleri bu sese kulak vermişlerdir. İki toplum arasında bir anlaşma olmadığı taktirde, tam üyeliğin kabul edilmeyeceğini ifade etmişlerdir.”

“Su sorunu, tarımı kapsayacak şekilde boru ile Akdeniz sahillerinden su getirme işlemi yakında kesinleşecektir.”

“Geleceğe birlikte yürüyeceğiz. Aziz şehitleri minnetle anıyor, mücahit ve gazilere teşekkür ediyorum.”

Değerli hemşehrilerim, ben sizler adına da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 15. kuruluş yıldönümünü kutluyorum.

(Kıbrıs, 15 Kasım 1998)