ÇORUMLU BİLİM ADAMLARI TOPLANTISI VE İZLENİMLER (2)

Çorumlu bilim adamlarının iki gün süren toplantısında beni etkileyen önemli olayları, tespitlerimi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Atatürk Anıtına Doğru Yürürken; Cumhuriyetimizin kurucusunun ülkemizin bağımsızlığını kazanması ve kalkınması konusunda gösterdiği yılmaz ve tükenmez mücadeleyi düşündüm. Bir eğitimci olarak Cumhuriyetin kurulduğu günlerdeki eğitim ve yükseköğretimimizin durumunu bugünle mukayese ettim.

O günlerde okuma ve yazma bilenlerin oranı %10’lar civarında iken bugün bu oran %85’e yükselmiştir.

Cumhuriyetin kurulduğu günlerde bir üniversitemiz, 280 öğretim elemanımız varken bugün 80 civarında üniversite, 5000 öğretim elemanı ve 1.500.000 üniversite öğrencisi bulunmaktadır.

Cumhuriyetin kuruluşunda Çorumlu olarak üniversiteyi bitiren çok az iken, bugün Çorumlu her ailende birkaç tane üniversite mezunu bulunmaktadır.

Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda mevcut olan bir üniversite de Çorumlu hiçbir profesör (müderris) yokken, bugün 200’ün üzerinde Çorumlu öğretim üyesi ülkemizin dört bir köşesindeki üniversitelerde hizmet vermektedirler. İki hemşehrimiz üniversitede rektörlük yapmıştır.

Cumhuriyetimiz, 75 yılda eğitim ve yükseköğretim konusunda bu dev gelişmeyi sağlamıştır. Cumhuriyet, Türkiye’nin önünü açmış, gelişmesini sağlamış, kalkınmış ülkeler arasındaki yer alma konusundaki atılımlarını hızlandırmıştır.

Atatürk’e ve Cumhuriyeti kuranlara hepimiz minnettar olmalıyız.

Şehitler anıtı Girişinde; Çorumluların özverili ve idarecilerimizin üstün gayretleri ile çok kısa bir sürede bitirilen bu muhteşem yapı, bu vatanın bütünlüğünü korumak için Birinci Cihan Harbinde, İstiklal Harbinde ve ülkemizi bölmeyi hedefleyen teröre engel olmak için son yıllarda şehit olan Çorumluların anısını sonsuza kadar yaşatmak ve gelecek nesillere bu vatanın birlik ve beraberliğini sağlamanın ne kadar önemli kayıplara sebep olduğunu göstermek için kurulmuştur.

Milli şairimiz Mehmet Akif’in de şiirinde belirttiği gibi bu toprağın her bir parçası şehit kanları ile ıslanmış ve korunmuştur. Genç fidanlarımız, yavrularımız kanlı terörü durdurmak için gözlerini kırpmadan şehit oldular. Onlar Tanrı’nın nezlinde en önemli mevki olan Şehitlik mertebesine ulaştılar.

Kanlı terörü ve terörün başı Apo’yu lanetledim. Dost bildiğimiz ülkelerin Apo’yu destekleyen tutumlarını şiddetle kınadım.

Dualarım onlar için okuduktan sonra saygı duruşu için huzurlarına yürüdüm ve önlerinde minnetle eğildim. Bir defa daha yeriniz cennet olsun dedim.