SEÇİMLERİN ARKASINDAN (4)

İSTANBUL’UN ÇEVRECİ BÜYÜKŞEHİR ADAYI

İstanbul ülkemizin en büyük şehri olduğu gibi, ülke ekonomisinin de başşehridir. Yerel yönetime yani belediyeye yön verecek belediye başkanı birçok bakandan daha etkindir. Bu etkinliğinin ana nedeni bütçesi ve yatırımlarıdır. Yalnız İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)’nin yatırımları, Türkiye’de yapılan resmi yatırımlarda beşinci sırayı almaktadır. Toplam yatırımlarında ve harcamalarında oldukça ön sırada bulunmaktadır.

Seçim hazırlıklarında ve adayların belirlenmesinde tüm partiler İstanbul’a önem verdiler. Bu partilerden, Anavatan Partisi eski Çevre Bakanı Ali Talip Özdemir’le, eski Fatih Belediyesi Başkanı Sadettin Tarıtan’ı uzun bir süre aday adayları olarak değerlendirdi ve sonuçta Ali Talip Özdemir üzerinde karar kıldı.

Tüm adaylar gibi Ali Talip Özdemir’de imkan bulduğu tüm toplantılara katıldı bunlardan bazılarında kendisi ile karşılaştım. Bunlardan ilki, Cumhurbaşkanının da katıldığı ve benim de jüri üyeliği yaptığım Çevre Teknolojisi Uygulayıcıları Derneği’nin “Çevre dostu 98” ödül töreninde gerçekleşti. Törenden sonra verilen yemekte, aynı masada oturduğum eski bakanın projelerini, basında izlediğimden daha detaylı olarak öğrenmek fırsatını buldum. İkincisi, Türkiye İnşaat ve Tesisat Müteahhitleri İş Veren Sendikası (İNTES) geleneksel aylık yemeğine, Çorum Çimento Fabrikası’nın sahiplerinden Yibitaş-Laforge Yönetim Kurulu üyesi Abdurrahman Karamanlıoğlu’nun davetlisi olarak katıldığım zaman gerçekleşti.

Ayın konusu, “Türkiye’de ve Dünya’da Ekonomik Gelişmeler” olarak belirlenmiş ve konuşmacı olarak da, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’nin Genel Müdürü Burhan Karaçam çağrılmıştı. Bu konuşmanın özetini gelecek yazılarımda size sunacağım. Akşamın son kısmında istek üzerine Ali Talip Özdemir bir konuşma yaparak düşüncelerini ortaya koydu ve Fazilet Partisi Adayı Ali Müfit Gürtuna ile oyların aynı seviyelerde olduğunu belirterek kendisine oy verilmesini istedi. Üçüncüsü ise Marmara Grubu Vakfı’nın tertiplediği toplantıda gerçekleşti. Burada kendisi çok kapsamlı bir şekilde yapacaklarını ortaya koydu ve göze hitap edecek şekilde sunarak bir İstanbul sevdalısı olduğunu, daha önce Bakırköy Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul içinde projeler ürettiğini ve seçildiği takdirde bu projelerini hayata geçireceğini vurguladı. Açıklanamayan anket sonuçlarına göre FP ile ANAP’ın oylarının eşit ve %24 civarında olduğunu bildirerek, ülkede insanlar arasında ayırım yapan, rejimle kavga halinde olan FP’nin seçilmemesi için oy istedi. Kendisine sorulan soruları da cevaplandıran adaya, bende başarılar dilerim bir çevreci olarak kendisini gönülden desteklediğimi söyledim ve ortaya koyduğu projelerin hepsi ile hemfikir olmadığımı, seçildiği takdirde bunları tartışabileceğimizi açıkladım.

Seçimler sonuçlandı, FP adayı %27 Ali Talip Özdemir %22 aldı ve seçilemedi. 1983 yılında İmar ve İskan Bakanı olarak Konya’da katıldığım bir toplantıda, Ereğli Belediye Başkanı olarak bulunan Özdemir’i deneyimli bir bürokrat ve siyaset adamı olarak devamlı izledim. Çevre Bakanlığı döneminde de, çevreci yaklaşımları ve projeleri ile takdir etmiş, topladığı Çevre Şuralarındaki gayretini ve çalışmasını görmüştüm.

Eğer seçimler aynı tarihte yapılmamış olsa idi, yani mahalli seçimler Anayasa’nın bağlayıcı hükmü nedeniyle 18 Nisan 1999’da, TBMM seçimi daha sonraki bir tarihte yapılmış olsa idi Ali Talip Özdemir, Zekeriya Temizel, Vefik Alp, Kahraman Emmioğlu, Murat Karayalçın, Burhan Özfatura, Hasan Subaşı gibi isimlerini sayamadığım yüzlerce değerli belediye başkan adayı milletvekilliğine aday olabilir, belki seçilebilir ve memleketimize faydalı olabilirlerdi diye düşünüyorum.

İstanbul’un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna’yı kutluyorum, kendisine başarılar diliyorum.

İstanbul, 25.4.1999