19 MAYIS VE DENKTAŞ

Ülkemizi işgal eden düşman devletlere karşı “Milli Mücadele’yi” başlatmak üzere Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışının 80.yılını idrak ediyoruz. Yüzyıllardan beri hür yaşamış bir devletin tarih sahnesinden silinmek istenmesine karşı ilk adımlar Samsun’da atıldı.

Gençlik ve Spor Bayramını tüm Türkiye, büyük bir coşku içinde kutlamaktadır. Diğer taraftan Samsunlular bu bayrama ayrı bir şekilde sahip çıkmaktadırlar. Son beş yıldan beri bende İstanbul’da Samsunspor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı’nın (SAMSEV) 19 Mayıs kutlamalarına konuşmacı, panalist olarak katılıyorum.

Ayrıca Mustafa Kemal’in Şişli’deki evinde yapılan törene, Bandırma Vapuru’nun İstanbul’dan Samsun’a temsili olarak uğurlandığı gemi turuna ve diğer faaliyetlerine şeref konuğu olarak çağırılıyorum.

Amcaoğlumun vefatı nedeniyle Çorum Eğitim Kültür Vakfı’nın Pazar günü yapılan yemekli toplantısına katılamadığım gibi SAMSEV’in bu seneki törenlerinden yalnız birisine katılabildim. Bu toplantı Bakırköy Belediyesi’nin Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapıldı ve konuşmacı olarak da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş katıldı.

Sayın Denktaş uzun ve kapsamlı konuşmasında; Kıbrıs’ın 1571 yılında 70 bin şehit verilerek alındığını ve 1878 yılına kadar Türk toprağı olarak kaldığını, İngilizlerin adaya çıkışlarında Türk Bayrağı’nın yerinden indirilerek İngiliz Bayrağı’nın çekilmesini yaşayan dedesinin kendisine “Bir gün Gelecekler” dediğini belirterek, hep Anavatan’a baktıklarını ve Anadolu’nun işgalinin Kıbrıslıyı çok etkilediğini, üzdüğünü vurguladı.

Samsun’a çıkan Mustafa Kemal’in “Ulusun Bağımsızlığını yine Ulusun Kararlılığı kurtaracaktır” sözlerinde ifadesini bulan milli hareketle İstiklal Savaşı’nın bir bütün olarak yürütülmesi neticesinde Türk Bayrağı’nın Anadolu ve Rumeli’nde estirilmesinin, kendilerine tekrar ümit ve güven verdiğini ortaya koydu. Atatürk’ün “Kıbrıs’a dikkat ediniz, Kıbrıs bizim için gereklidir” sözleri ile Kıbrıs’ın jeopolitik önemini ve Kıbrıs’ın Türkiye için ne kadar gerekli olduğunu tespit ettiğini coşkulu bir şekilde anlattı.

1960 yılında Londra Antlaşması hükümleri gereğince Türk Alayı’nın Kıbrıs’a çıkışı anında dedesinin dediği “Gelecekler kelimesini hatırladığını ve 1878’de işgali yaşayan ihtiyarlar önünde Sancak açarak geçen kahraman Türk askerini görünce gözyaşlarını tutamadığını ve şu anda da aynı hislerle dolu olduğunu belirtti.

Uzun konuşmasında Anavatan’ın kendilerine her zaman büyük dayanak olduğunu vurgulayarak İstiklal Harbi’nde Kıbrıs’ta ve vatan için şehit düşenlere saygı ile teşekkür etti. Ülkemizin bağımsızlığını sağlayan Atatürk’e, arkadaşlarına ve isimsiz kahramanlarına minnet borcunu ortaya koydu. Kıbrıs’ta meşalelerinin ve yol göstericilerinin her zaman Atatürk olduğunu vurguladı.

Değerli okuyucularım, 80 yıl önce Samsun’da başlayan bağımsızlık hareketi sonucunda “Boğaz’daki Hasta Adam” diye tanımlanan imparatorluktan dünyanın her geçen günü devleşen bir ülkesi ortaya çıkmıştır. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

İstanbul, 19 Mayıs 1999