BERLİN TEKRAR BAŞŞEHİR

Altı ay kadar önce sizlere Berlin’den seslenmiştim. O yazılarımdan birinde, bu büyük şehrin tekrar Almanya’nın başşehri olmaya hazırlandığını ve hummalı bir inşaat faaliyeti içinde bulunduğunu ortaya koşmuştum.

Bir noktada dünyadaki sistemleri birbirinden ayıran Berlin duvarı, komünist sistemin çöküşü ile bağlantılı olarak bundan on yıl kadar önce yıkılmıştı.

Bu tarihi olaydan tam on yıl sonra İkinci Cihan Harbinde bombalanan ve İngiliz mimar Sir Novman Foster tarafından tamiri edilen Meclis binasında Almanya Meclisi ilk toplantısını yaptı. Açılışa, Alman Cumhurbaşkanı Roman Herzog, Başbakan Gerhard Schröder ve eski Başbakan Helmut Kohl gibi birçok devlet adamı da katıldı.

Yapılan açış konuşmasında;

  • Berlin’in Almanya’nın tekrar politik metropolü olduğu
  • Bonn’dan, Berlin’e geçiş sakin bir şekilde gerçekleşmeli ve farklı bir Cumhuriyet yaratma isteği olduğu izlenimi yaratmamalıdır.
  • Bu taşınmadan sonra da federal olma, kanunlara saygılı kalma ve sosyal devlet niteliğini koruyacaktır.
  • Berlin’e dönüş, hiçbir zaman harbe sebep olacak politikaları geri getirmeyecektir.
  • Berlin birleşmiş Almanya’nın sembolü olduğu kadar, Avrupa’nın bütünleşmesinin sembolü olacaktır.

Şeklinde önemli hususlara işaret edildi.

Ayrıca duvarın yıkılmasına, Berlin’in tekrar başşehir ilan edilmesine ve bilhassa iki Almanya’nın birleşmesine büyük katkısı olan eski Başbakan Kohl’e teşekkür edildi.

Bu şekilde hizmet edenlere vefa gösterilmesi, toplantılara davet edilmesi ve hizmetlerin ortaya konulması ne güzel bir şey, bizde de yapılmalı.

2 Mayıs 1945’de Kızıl Ordu’nun bir mensubunun Rus Bayrağı’nı çektiği bina da, şimdi Alman Parlamentosu kendi bayrağı altında toplanmıştır.

Bu olayın, dost ülke Almanya’nın tarihinde aydınlık sayfaların açılmasına ve ülkemizle olan işbirliğinin geliştirilmesine katkıda bulunmasını temenni ediyorum. Ayrıca birleşen ve başşehirlerine geri dönen Alman milletini kutluyorum.

İstanbul, 3 Mayıs 1999