MASUM YÜZLÜ BAYAN BAŞBAKAN…

Geçmişten beri yakın ilişkilerimizi sürdürdüğümüz dost ülkelerin başında Pakistan gelmektedir. Türkiye’nin devamlı olarak yanında yer alması nedeniyle her zaman gelişmesini yakinen izledim.

Ekonomik ve siyasi zorlukların devamlı yaşandığı bu ülkenin hatırlanan önemli liderlerinden birisi Zülfikar Ali Butto; 1973 yılında liderliğini yaptığı Pakistan Halk Partisi’nin seçimlerden galip çıkması sonucu başbakan olmuştur. Bu dönemde sık sık Türkiye’ye gelen Butto’nun beraberinde İngiltere’de Oxford Üniversitesinde okuyan kızı Benazir Butto’da gelmiştir. Ülkesinin örf ve adetlerine sadık kalmasına rağmen batı kültüründe yetişen bu genç kız, sadeliği, giyimi ve güzelliği ile olumlu olarak dikkatimi çekmiştir.

General Ziya ül Hak, 1977’de Butto’yu askeri bir darbeyle iktidardan uzaklaştırıldı ve tartışmalı bir cinayet davasından suçlu bulunarak 21 ay sonra idam edildi. İşte bundan sonra Benazir Butto, siyasi mücadelede babasının yerini aldı. 1988 yılında Ziya ül Hak’ın sabotaj olduğu ileri sürülen bir helikopter kazasında ölümüne kadar hapis, sürgün dönemlerini de içeren zorlu günler geçirdi.

Aynı yılın Kasım ayında yapılan seçimlerde iktidara geldi. Ancak 20 ay sonra Devlet Başkanı Gulam Ishak Han, Butto’yu görevden aldı ve hakkında yolsuzluk nedeniyle dava açtı. Adam kaçırma ve şantajla suçlanan kocası iş adamı Asaf Zerdari ise tutuklandı. 1993 yılında iktidara tekrar ele geçiren Butto, liberal ekonomi ve özelleştirmeden yana tavır alarak, yabancı sermayeyi ülkesine getirmeye çalıştı. 1966 yılında kavgalı olduğu kardeşi polis tarafından öldürüldü ve ölüm emrinin Butto’nun kocası tarafından verildiği iddia edildi. Cumhurbaşkanı Faruk Legari, Butto hükümetini yolsuzluğa karıştığı gerekçesiyle görevden uzaklaştırdı. Eşi Zerdari ise, kardeşi Murtaza cinayetine karışmakla suçlanarak tutuklandı.

Butto ve kocası Zerdari hakkında 1997’den itibaren sonu gelmez yolsuzluk iddiaları başladı. Bunlar arasında;

  • Eşi Zerdari hakkında eroin ve esrar kaçakçılığı,
  • Benazir Butto hakkında cinayet komplosu kurdurma,
  • Binazir Butto ve eşinin devlet kasasından 1.5 milyar dolar aldığı iddiası,
  • Fransa’dan satın alınan 32 Migera uçağı ihalesinde eşi Zerdari tarafından 200 milyon dolar komisyon alınması sayılabilir.

Bu gelişmeler üzerine Lahar Yüksek Mahkemesi Butto, eşi Zerdari ve annesinin tüm malvarlığının dondurulmasına karar verdi.

Son olarak Butto ve eşi, Polonya’dan traktör alımında bir İsviçre bankası aracılığıyla büyük meblağlarda rüşvet niteliğinde komisyon aldıkları nedeniyle Lahor Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde yargılandılar. İsviçre’de de ilgili banka, federal polis ve özel savcı iddialarının üzerine büyük titizlik ve ısrarla gitti. İsviçreli savcı soruşturma tamamlanmadan kesin deliller ışığında İsviçre tarihinde olağanüstü bir istisna yoluna giderek, Butto’nun suçlu olduğunu açıkladı. Pakistan’daki mahkeme kendisini ve eşini yolsuzluk, haksız çıkar sağlama ve rüşvet iddiaları yüzünden beş yıl hapis ve 8.6 milyon dolar da para cezası verdi. Ayrıca Mahkeme Butto’ya siyaset yasağı getirdi. Beş ayrı suçlama nedeniyle de davalar devam etmektedir.

Butto’ların avukatı kararın temyizi için Yüksek Mahkeme’ye başvuracağını bildirirken, Londra’da bulunan Butto, yakında yurda dönmeyi umduğunu söylerken, bir hükümet yetkilisi ise, Butto’nun ülkeye dönüşünde derhal tutuklanacağını söyledi. Pakistan’da “Bay yüzde 10” olarak anılan eşi Zerdari ise daha önce yolsuzluk ve öldürmeye azmettirmek davalarından aldığı mahkumiyet nedeniyle hapiste bulunuyor.

Görünümüne bakıldığında tertemiz bir etki bırakan böyle bir şey yapmış olabileceğine ihtimal verilemeyecek Benazir Butto’yu evlendikten sonra acaba kocası bilerek veya bilmeyerek bu yolsuzluklara sürükledi mi? Babasının mücadelesini sürdüren bu Oxfordlu kız böyle yolsuzluklar yapar mı? İhtimal vermeyi istemiyorum ama İsviçreli savcı da pek yalan söylemez…

Beğendiğim bu bayan politikacının CNN ve BBV televizyonlarına yapmış olduğu savunmasında;

“Eşim ve ben servetimiz iktidardayken yaptıklarım konusunda haksız suçlamalara hedef olduk. Bunlarda doğru olmasa bile bazı hatalarımızdan kaynaklandı. Bir daha iktidara gelirsem bu hataları tekrarlamayacağım.”

“Yaptığım hatalar nedeniyle pişmanlık duyguları taşıyorum. Ancak kendimi temize çıkarmak için çaba sarf etmem düşünülemez. Babamı darağacında idam eden yargıçlar karşısında aklanma çabalarım bir sonuca ulaşmaz” şeklinde konuştu.

Bu savunmayı okuduktan sonra insan bir defa daha şaşırıyor. Pakistan’ın tek kadın başbakanı olan Butto’nun durumu tam bir açıklık kazanmıyor. Bu noktada acaba ülkemizde de böyle rüşvet olayları oluyor mu? Diye soruyorum. Son yıllarda ülkemizde yayılan kötü kokuların, çete bağlantılarının, banka satışlarının ve özelleştirmenin üzerine gidilse altında neler çıkar acaba?

Dürüst ve milliyetçi oldukları ve yolsuzlukların üzerine gideceklerini ifade ettikleri için seçilen partilerin bu konularda neler yapacaklarını ve hangi adımları atacaklarını merakla bekliyorum.

İstanbul, 29 Nisan 1999

Milliyet “Bayan Başbakan’a Hapis” 16.4.1999