ÇIKMAZ SOKAK

Şu anda Ankara Etimesgut Havaalanı’nın salonunda Erzurum’a uçmak için bekliyorum. İstanbul-Erzurum direkt uçuşu olmadığından iki buçuk saat kadar buradayım. Bu zamanımı sizlere dün akşam gittiğim tiyatrodaki izlenimlerimi aktararak geçireceğim.

Değerli hemşehrimiz, Tuncer Cücenoğlu ile ÇEKVA Yüksek Danışmanlar Kurulu üyelerinin, yeniden İstanul Bağcılar Belediye Başkanı seçilen Feyzullah Kıyıklık’a yapacağımız tebrik ziyareti hususunu konuşurken, beni 3 Haziran akşamı Atatürk Kültür Merkezi’nde İngilizce olarak sahneye konulacak tiyatro eserini seyretmek üzere davet etti. Eşimle birlikte memnuniyetle katıldık.

Girişte eşi Ayşegül hanımla birlikte bizi karşılayan hemşehrimiz, “Çıkmaz Sokak” isimli eserinin Amerikan tiyatro topluluğu “The Rude Mechanicals”  tarafından bu defa Türkiye’de, Ankara, İzmir, Denizli ve İstanbul’da sahneye konulmasından dolayı mesut ve memnundu. Televizyonların, radyoların ve basının büyük ilgisi ve röportaj arzusu nedeniyle kendisi ile başlangıçta fazla beraber olamadık. Değerli eşi bizi yalnız bırakmadı.

Eserin yönetmeni Michael Joche, Mary Washington Üniversitesi Tiyatro ve Dans Bölümleri profesörlerinden olup Emre İzat ile birlikte Tuncer Cücenoğlu’nun dört oyununun İngilizce çevirilerini yapmıştır. “Dead End Street/Çıkmaz Sokak” isimli oyun, bir kadının (Lilika) bir polis memurunu (Spanos) evine davet etmesiyle başlar. Orada kız kardeşi (Celika) intikam duygusuyla tuzak kurmuş, beklemektedir. Lilika eskiden komünist gösteriler sırasında kendisine ve kız kardeşine işkence ettiği gerekçesiyle Spanos’u sorgulamaya başlar. İntikam peşindedir.

Başarı ile sahneye konulan bu eserin muhtevasından çok değerli hemşehrimizin gayretli çalışmalarının yurtdışında da beğenilmesi ve sahneye konulması üzerinde durmak istiyorum. Kendim de uzun yıllar yurtdışında yaşadım. Oralarda bir yabancının, hele Türkiye gibi önyargı ile yaklaşılan bir ülkenin yazarının eserlerinin sahnelenmesi büyük bir başarıdır. Bu değil birkaç eserinin oralarda tiyatro sahnelerinde seyirciye sunulması her türlü takdirin ifade edilmesini gerektirir. Bir hemşehri olarak kendisi ile gurur duyuyorum ve tebrik ediyorum.

Türkiye Yazarlar Sendikası ile Devlet Tiyatroları’nda Edebi Kurul Üyesi olan Tuncer Cücenoğlu, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümü Başkanıdır. Bugüne kadar Avni Diligil Tiyatro Ödülü, Abdi İpekçi Oyun Yazarlığı Yarışmasında birincilik ödülü gibi 13 ödül sahibidir. Oyunlarından bazıları; Kadıncıklar, Matruşka, Dosya, Şapka, Helikopter, Ziyaretçi, Boyacı, Nevzen’dir…

Rahmetli öğretmen Hüseyin Bey’in ve Nermin hanımın evladı olarak Çorum’da 1944 yılında doğan Tuncer Cücenoğlu, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nin Kütüphanecilik Bölümü’nü 1972 yılında bitirdi. Milli Eğitim Bakanlığı Halk Eğitim Dairesinde Şube Müdürlüğü ve Bakırköy Belediyesi Kültür Müdürlüğü görevlerini yürüttü. 1998 yılında emekli olan hemşehrimiz, kendisini yazmaya ve eğitimciliğe verdi. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) Yüksek Danışma Kurulu üyesi olarak da hayırlı faaliyetlerde bulunan değerli hemşehrimizden bizi gururlandıracak daha nice başarılı çalışmalar yapmasını istiyor ve kendisini kutluyorum.

Ankara, 4 Haziran 1999