ÇORUM’UN DA BAKANI VAR

Seçimler sonrası kurulan 57. Cumhuriyet Hükümeti’nde Türk Devletlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirilen Milletvekilimiz Prof. Dr. Abdulhaluk Çay’ı tebrik ediyor ve başarılı olmasını temenni ediyorum.

Kendisini yakından tanımadığım Sayın Çay hakkında çok olumlu bilgiler edindim. Bir bilim adamı olarak başarılı olmuş değerli hemşehrimizin, siyaset alanında da geçmişte önemli görevler üstlenmiş oluşu Ankara’da etkin olmasını sağlayacaktır.

Bu şehrin milletvekilinin hükümet içerisinde yer almasının yöre ile ilgili sorunların çözümüne büyük katkısı olmaktadır. Bu durumu bakanlığım sırasında gördüm. Örnek vermek gerekirse programda yer almamasına rağmen “Çevre Yolu’nun”, “Küçük Sanayi Sitesi’nin” başlatılması özel girişimimle uygulamaya konulmuş projelerden bazılarıdır. Programa aldırmış olmama rağmen 1983 yılından itibaren hükümetlerde Çorumlu bakan bulunmaması nedeniyle “Birleşmiş Miletler Meslek Yüksek Okulu Projesi” başka ile kaydırılmış, “Yenihayat Barajı Projesi” yıllarca geciktirilmiştir.

Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri, Hilmi İncesulu, Necmi Ökten, İlhan Evliyaoğlu, Ahmet Samsunlu, Ateş Amiklioğlu, Bekir Aksoy ülkemize bakan olarak hizmet vermişlerdir. Bundan böyle de Prof. Dr. Abdulhaluk Çay bu şerefli görevi yürütülecektir.

Sayın Bakanım, değerli hocam, Çorum Haber Gazetesi’nde “Çorum’un sorunlarının takipçisi olacağız” ve “Bakanlar Kurulu’nda ve Meclis’te Çorum’un isteklerini dile getireceğiz” şeklinde beyanatınızı büyük bir memnuniyetle okudum. Son yıllarda Çorum, Ankara’da gerekli olan etkinliği sağlayamadığından kalkınma bakımından hızını kaybetmiştir. Lütfen konularımıza sahip çıkınız.

Eğer kabul ederseniz bir meslektaşınız olarak önemli gördüğüm bazı sorunları bilginize sunmayı istiyorum.

  • Çorum Hitit Üniversitesi kurulmalıdır.
  • Amasya-Çorum-Çankırı demir yolu hattı inşa edilmelidir.
  • Havaalanımız bir an önce bitirilmelidir.
  • Samsun-Ankara Doğalgaz Hattı Çorum’a da bağlanmalıdır.
  • Çorum, “Olağanüstü Hal Bölgeleri Teşvikleri” kapsamına Yozgat gibi alınmalıdır.
  • Çorum dışında yaşayanların kurdukları vakıflar, dernekler ve benzeri kuruluşlar desteklenmelidir.

Çalışmalarınızda size ve hükümetimize başarılar dilerken, Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) ve şahsen ben, size her türlü desteği sağlayacağımızı bildiririm.

Çorumlu bir milletvekilinin Cumhuriyet Hükümeti’nde görev almasından dolayı gururluyuz ve mutluyuz.

İstanbul, 8 Haziran 1999