İSTANBUL’DAN ÇORUM’A BAKIŞ

Yazmak istediğim diğer konuları bir tarafa bırakarak, son günlerde elime geçen “ÇORUM HABER” gazetelerinde okuduğum bazı haberleri değerlendirmeyi istiyorum.

  • Her şeyden önce Çorum Haber Gazetesi’nin ve Çorum basınının değerli temsilcisi Mehmet Yolyapar’ın kendisinin sağlık durumunu ortaya koyan yazısını büyük bir üzüntü ile okudum. Kendisini birkaç defa aradım, geçmiş olsun demeyi istedim fakat karar verdiği gibi gazeteye az geldiğini öğrendim. Bir an önce sağlığına kavuşmasını ve Çorum’a geldiğimde kendisini güler yüzlü haliyle masasının başında görmeyi istiyorum.
  • “Çorumlu sanayicilerin Savunma Sanayi konusunda bilgilendirilmeleri amacıyla Milli Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler Daire Başkanlığı Teknik Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nca düzenlenen seminer, Çorumlu sanayici ve işadamlarından beklenen ilgiyi görmedi” haberini büyük bir üzüntü ile okudum. Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Malatyalı ile birlikte katılan beş ilgili dışında yalnız 11 kişinin katılması düşündürücü ve üzücüdür. Ankara’dan bu seminer için gelen beş görevli boş salona hitap ederken “Anadolu Kaplanları” arasında yer alan ve Savunma Sanayii’nde etkili olmayı isteyen Çorumlu sanayiciler neredeler diye sormuş ve şehrimizle ilgili olumsuz izlenimler edinmişlerdir. İstanbul’da yapılan bu tip toplantılara sanayiciler yüzlerce dolar ödeyerek elemanlarını göndermektedirler. Ey sanayiciler ve imalatçılar, ayağınıza kadar gelmiş insanların verdiği bu seminere mühendislerinizi ve ilgili elemanlarınızı neden göndermediniz? Geçenlerde Kayseri’ye gittiğimde Sanayi Odası Başkanı Mustafa Çapar bana fabrikasını gezdirdi ve savunma sanayi için mal ettiği miğfer ve kurşungeçirmez yeleklerin imalatı hakkında bilgi verdi. Başlangıçta çeşitli zorluklar içinde girdikleri savunma sanayiinde önemli başarılar elde ettiklerini büyük bir kıvançla anlattı. Hani biz de savunma sanayiinden pay alacaktık ne oldu?
  • “Belediye Meclisi’nde 3 parti anlaşarak seçime gidecek.” “Belediye Meclisi’nin bugünkü toplantısında yapılacak Encümen ve komisyon üyelikleri seçimi ile ilgili olarak Meclis grup başkanları, Çorum’a hizmetlerde üç partinin de sorumluluk üstlenmesi gerektiği görüşünde birleştiler” haberini okuduğumda çok sevindim. Nihayet hemşehrilerim doğru olanı yapmışlar diye düşündüm. Belediye yönetiminin müşterek bir şekilde yürütüldüğünde daha başarılı olunacağı ve Çorum halkının birlik ve beraberliğinin sağlanacağı açıktır.

Bu kararı alanları tebrik ve Çorum’un geleceği açısından kendilerine teşekkür ediyorum.

  • “19. Çorum Hitit Fuar ve Festivali 18 Haziran’da başlıyor” Festivalin başarılı geçmesini, Çorum’a hareket getirmesini diliyor. Ülke çapında daha çok tanıtılmasını,

Değerli hemşehrilerim, uzakta da olsam hiçbir zaman Çorum’u unutmuyorum. Bu yazımdaki katkılarımı hoşgörü ile karşılayacağınızı umuyorum.

İstanbul, 10 Haziran 1999