ÇORUM SORUNLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI TOPLANTISI (2)

Bu toplantının 2. oturumunda parlamenterlerin çözüm yolları konusunda görüş ve düşüncelerini aktarmaları öngörülmüştü. Milletvekillerimiz Bekir Aksoy ve Yasin Hatiboğlu, telgraf göndererek katılamayacaklarını bildirmiş olduklarından diğer üç milletvekilimiz Prof. Dr. Abdulhaluk Çay, Vahit Kayıncı ve Dr. Melek Denli Karaca bu oturumu onurlandırdılar.

Mevcut hükümette yer alan partilerden Çorum’dan yalnız Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili çıkardığından ve bu milletvekillerinden Sayın Çay kabineye Devlet Bakanı olarak girdiğinden, şehrimizin sorunlarına etkili olarak katkıda bulunabilecek bu üç parlamenterimizin yapacağı açıklamaları hepimiz merakla bekledik.

Devlet Bakanı Prof. Dr. Abdulhaluk Çay aşağıdaki konularda

  • Çorum-Sungurlu yolunun tamamlanacağını,
  • Mühendislik Fakültesi ile Spor Yüksek Okulu’nun açılacağını
  • Üniversite kurulması için gerekli gayreti göstereceğini,
  • Çorum’un ekonomik durumunu etkileyen teşvik yasası ile ilgili olarak faaliyette bulunacağını açıklayarak Çorum ve Çorumlu için maddi ve manevi ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağını belirtti ve her zaman Çorum’un ve Çorumlunun hizmetinde olacağını söyledi.

Sayın Bakan Kırıkkale’de bulunması gerektiğinden konuşmasını yaptıktan sonra toplantıdan ayrıldı. Milletvekilimiz Vahit Kayrıcı da kendisi ile birlikte ayrıldığından görüşlerini ortaya koyamadı.

Parlamentodaki 23 bayan milletvekillerinden birisi olan ve Hasena Ilgaz hanımefendiden sonra ilk defa Çorum’u temsil eden Dr. Melek Denli Karaca yaptığı konuşmada;

  • Meclis’te Sağlık Komisyonu’nda görev yaptığını ve bir hekim olarak Çorum’un sağlık konuları ile öncelikle ilgileneceğini,
  • Çorum’da acilen bir rehabilitasyon hastanesi kurulması gerektiğini,
  • Gazi Üniversitesi Rektörü ile görüştüklerini ve üniversite kurulması için kanun teklifi vereceklerini,
  • Eşinin de vasıtasıyla “Çevreyolu” için girişimde bulunduklarını,
  • Çorum-Kırıkkale yolunun ikili olmasının gerektiğini,

açıkladı ve Çorum’un sorunlarının takipçisi olacağını bildirdi.

Dinleyicilerden Kenan Özüyağlı, Çorum’da bu tip toplantıların çok yapıldığını, fakat pek az olumlu netice alındığını belirtti. Erdem Çenesiz ise ülkemizde birçok şeyin plansız yapıldığını, Merzifon Havaalanı beklenen hizmeti verecekse neden Çorum, Amasya ve Tokat’a küçük havaalanlarının inşaatına başlandığını sordu. Çevreci Rüstem Eren de, çevreye önem verilmesini duygulu konuşmasıyla dile getirdi.

Değerli okuyucularım, bundan sonraki yazımda Oturum Başkanı olarak yaptığım konuşmaları ve toplantı il ilgili şahsi değerlendirmelerimi sizlere aktaracağım.

İstanbul, 29 Haziran 1999