ÇORUM SORUNLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI TOPLANTISI (3)

Bu konu ile ilgili son yazımda toplantı esnasında yaptığım konuşmalardan önemli kısımları ve değerlendirmelerimi sizlere sunacağım.

Toplantıya katılım arzu edilen seviyede olmadı, salonun ancak yarısı dolu idi. Bu kadar önemli bir konuda hemşehrilerimiz neden az ilgi gösterdiler pek anlayamadım. Şehrimizin kalkınmasının ancak biz tüm Çorumluların sorunlarımıza sahip çıkmamızla mümkün olacağını göz ardı etmemeliyiz.

Toplantıda dile getirildiği gibi, bu tip toplantılar çok yapılır ama netice çıkmaz diye düşünülebilir. Hâlbuki her bir toplantı sorunların, ilk ağızdan bakanlara, parlamenterlere ve tüm yetkililere duyurulmasına vesile olur. Dolan salonlarda sahip çıkan Çorumluların konuşmaları ilgilileri çok etkiler.

Bu hususta bakanlığım sırasında yaşadığım bir olaya burada anlatmayı istiyorum. Adana’ya yaptığım bir seyahat sırasında, rahmetli Hacı Sabancı da dâhil şehrin tüm ileri gelenleri beni havaalanında karşıladılar. Bu olağanüstü ilgiden etkilendim, şaşırdım ve kendi kendime nedenini sordum. Daha sonra yapılan toplantıda bu özel ilginin sebebini öğrendim. Bir türlü tasdik edilmeyen “Fuar Projeleri’nin” tasdik edilmesini ve maddi katkıda bulunulmasını istiyorlardı. Akşam Adana’dan ayrılırken kendilerine planın tasdik edileceği ve İller Bankası’nca maddi destek sağlanacağı sözünü vermiştik. Değerli hemşehrilerim, biz neden Adanalılar gibi hareket etmeyelim? Sorunlara hep birlikte sahip çıkalım ve bu gibi toplantılara hepimiz katılalım.

Hafta sonunda Çorum’da edindiğim izlenimler hiç de olumlu değil. Esnaf büyük sıkıntıda, bazı sektörler can çekişiyor. Zararına daha fazla çalışmak istemeyenler, tavukçuluk işletmeleri ve diğerleri işlerini tasfiye ediyorlar. Çorum’un nüfusu azalıyor. Her zaman devletin sadık koruyucusu Çorumlu beklediği ilgiyi Ankara’dan bulamıyor. Sanki birileri bir zamanlar “Anadolu Kaplanları” arasında sayılan şehrimizi tökezletmeyi istiyor. Yeni Hükümet’ten çok şeyler bekliyoruz.

Çorum’un sorunlarından önemli gördüklerimi aşağıda özetliyorum;

 • Çorum Hitit Üniversitesi’nin açılması, mühendislik fakültesi ve spor yüksekokulunun öğrenci alması ve üniversite vakfı kurulması,
 • Merzifon Havaalanı’nın hizmete sokulması,
 • Kara, hava, demiryolu ulaşım sorunlarının çözülmesi,
 • Çorum ve Sungurlu Organize Sanayi Bölgeleri’nin beklentilerinin yerine getirilmesi,
 • Çorum’un Yozgat gibi “Olağanüstü Hal Bölgesi” teşvik kapsamına alınması,
 • Samsun’dan Ankara’ya götürülecek doğalgaz hattının bir an önce hizmete sokulması,
 • İnşaat sektörünün canlandırılması, toplu konut yapımının teşviki ve arsa üretimine ağırlık verilmesi,
 • Bölge İdare Mahkemesi’nin Çorum’da çalışmasının temini,
 • Çorum Tiyatrosu’nun kurulması,
 • Mevcut “Çevreyolunun” düzenlenmesi, dairesel bir şekilde tamamlanması,
 • Yenihayat Barajı İsale Hattı’nın bir an önce bitirilmesi,
 • Tarım ve Köy Hizmetleri alanında destek sağlanması,

Eminim ki, Sayın Bakanımız, milletvekillerimiz, valimiz, belediye başkanlarımız, odalarımız ve her şeyden önce hemşehrilerimiz sorunlara sahip çıkacaklar ve takipçisi olacaklardır. Bu noktada ilimizde yıllardan beri bitirilemeyen yarım yatırımların envanteri yapılmalı ve tamamlanması için tüm yetkililere başvurulmalıdır.

Üniversitenin kurulması için ÇEKVA’nın üstlendiği görevi yerine getireceğinden eminim. Hükümet kurulmuş olduğuna göre, seçilmiş 15 kişilik heyet bir an önce gereken adımları atmalı ve Ankara’ya gitmelidir.

İstanbul’a aynı akşam hareketimden önce Festival Kapanış Kokteyline katılma imkânı buldum. Yetkililerle ve hemşehrilerimle böyle bir akşamı yaşadığım için mutlu oldum. Beni Osmancık’a arabası ile götüren Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Taner Sabuncu’ya ve bizi yalnız bırakmayan değerli eşine de teşekkür ediyorum.

Bu toplantı başarılı olmuştur. Tertipleyenleri kutluyorum.

20.Hitit Festivali’nde buluşmak ümidiyle…

İstanbul, 1 Temmuz 1999