ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAVLARI VE ÇORUM

Üniversiteler için Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçları açıklandı. İmtihan sonuçlarına göre en başarılı il İzmir birinci olurken (%76,877), en başarısız il Hakkâri sekseninci (%37.004), Çorum 18. oldu. Çorum’un sınır komşusu iller durumunu mukayese etmemize imkân verecek tabloyu illerin Türkiye’de kaçıncı ve girenlerin kaçının başarılı olduklarını dikkate alarak aşağıda veriyorum;

  1. Samsun %72.794, 18. Çorum %72.665, 33. Kırıkkale %68.825, 43. Amasya 66.998, 51. Kastamonu %65.599, 60. Çankırı %63.300, 64. Yozgat %59.529

Çorum’un durumunun sevindirici olduğu dikkati çekmektedir. Türkiye çapında 18. Olan Çorum liselerinde okuyan gençleri ve onları yetiştiren değerli öğretmenlerini tebrik ediyorum.

Ayrıca liselerimizin atılım yapmasına okul yaptırarak, burs vererek, kurs açarak ve burada da tek tek belirtmediğim katkıları olan resmi görevlileri, şahısları ve kuruluşları da ayrıca kutluyor, kendilerine tüm Çorumlular adına teşekkür ediyorum.

Bu sene imtihanlara giren 1 milyon 433 bin 717 adaydan 425 bin 932’si en az gerekli 105 puanı alamadıklarından başarılı olamadılar. 7 bin adayın sıfır aldığı imtihanlarda öğrenciler sorulan 44 matematik ve fen bilgisi derslerinin sorularından ortalama 7.70 ve 3.55 soru çözebildiler. Bu rakamlar çok düşündürücüdür. Öğrenciler ya çalışmıyorlar ya da yeterli seviyede öğretici bulamıyorlar. Bu imtihanlarda bir öğrencinin altyapısı olmadan başarılı olması mümkün değildir. Üç alanda (Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık) Türkiye birincisi Gökhan Mumcu, “Lise 2. Sınıftan itibaren çok disiplinli çalıştığını”, belirterek “Günde 5-6 saat çalıştım. Bunun sonunda başarı geldi” şeklinde açıklama yapmıştır. Değerli veliler, yetişen evlatlarımızın gelecek yıllarda başarılı olmaları için şimdiden onlarla ilgilenin, yönlendirin ve çalışmalarına ortam hazırlayın.

Şu anda yavrularımız puanlarını öğrendi. Bu sene sistem değiştiği için onlar tercihlerini nasıl yapacaklarını pek bilmiyorlar, hepsi şaşkınlar. Bilhassa öğrenmiş oldukları puanların çok fazla geçerliliği yok. Esas ve önemli olan Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanının da eklendiği ÖSS puanı. Yerleştirme sonunda belli olacak bu puanı şu anda hiç kimse bilemiyor ve zor tahmin edebiliyor. Bilinen ve tercihlerde dikkate alınması gereken önemli bir husus adaylar mezun oldukları alanla ilgili tercih yaptıklarında OÖBP (ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı) 0.5’le, alan dışı tercih yaptıklarında ise 0.2 ile çarpılacağını unutmamalarıdır.

Adaylara sınav sonuç belgeleri ile birlikte gönderilecek tercih kılavuzunda her fakültenin hangi puan türünde kaç öğrenci ve geçen yılın yüzdelik dilimlerini açıklayıcı bilgiler ve dört yıllık eğitim için gerekli olan 120 puan barajını aşanlar arasındaki yüzdelik sıralaması da yer alacak. Adaylar tercihlerini yaparken bu yüzdelik dilimleri dikkate alacaklar ve temenni ederim doğru tercihlerini yapacaklardır.

Abbas Güçlü, “ilk 5 bine girmeyenlerin Ankara, İstanbul ve İzmir’deki gözde üniversitelerin gözde fakültelerine, ilk 50 bine giremeyenlerin de herhangi bir fakülteyi kazanmaları kolay değil. Bu aşamada tercih çok önemli. İlk 10 bine giren açıkta kalırken, 30 bininci aday kazanırsa bu şaşırtıcı olmamalı…” demektedir. O halde tercih yaparken öğretmenlerin ve dershanelerin görüşlerine başvurulmalıdır.

Çok sayıda Çorumlu öğrenci ile İstanbul’da ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde karşılamak temennisiyle gençlere başarı ve bol şans diliyorum.

İstanbul, 18 Temmuz 1999

Abbas Güçlü, Diyalog, “Şimdi ne olacak?” Milliyet, (12 Temmuz 1999)