30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI-TÜRK ORDUSU

Ülkemizin yaşadığı deprem felaketi nedeniyle Zafer Bayramı kutlamaları iptal edildi. 77. Yıldönümünde büyük bir üzüntü yaşadığını belirten Başbakan Bülent Ecevit “Ama ben inanıyorum ki, halkımız Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği kararlılığı ve başarısını, deprem yasalarının sarılmasında da gösterecektir” dedi.

Tarihin her döneminde olduğu gibi Türk Ordusu, halkı ile bütünleşmiş ve devletimizin ilelebet payidar olması için çarpışmış ve çalışmıştır. Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da bu anlamlı günde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni parçalamaya ve devletin laik ve demokratik yapısını değiştirmeye çalışan her türlü teşebbüsün Türk ordusunun azim ve iradesi karşısında mutlaka hüsrana uğrayacağını belirtmiştir.

Türk Ordusu halkı nezdinde en güvenilir bir müessesedir. Yapılan tespitlerde halkımızın yüzde 90’a yaklaşan bir kesimi Türk Ordusu’na güvenmekte ve itimat etmektedir. Ne yazık ki bu güven siyasilere, milletvekillerine ve hükümete yüzde 30’ların altındadır.

Halkın ordusu ile bu şekilde kenetlenmesinden rahatsız olanlar yerli yersiz ordumuza sataşmakta ve onun halkımız nezdindeki saygınlığını yıpratmaya çalışmaktadırlar.

Bazı kendini bilmezler, son deprem felaketinde Ordu zamanında müdahale etmedi, gecikti gibi sözlerle dedikodu yaparak şanlı ordumuzu bilerek veya bilmeyerek yıpratmaya çalışmaktadırlar. Ordumuz da bu devletin bir parçası olarak hükümetin emrindedir. Kendisine başlangıçta kanunlarla tariflenen sorumluluk verilmemiş olması böyle bir izlenim doğmasına sebep olmuştur. Ordumuz kumandanından Mehmetçiğe kadar, 70000 kişilik bir toplulukla deprem yöresinde her hizmete cansiperane bir şekilde koşmaktadır. Sağ olsunlar; var olsunlar…

30 Ekim 1983 Erzurum-Kars depreminde ordumuzun nasıl çalıştığını ve faydalı olduğunu, orada bulunan sorumlu bakan olarak izledim ve tespit ettim.

Deprem sabahı Demirel ile Ecevit felç olan telefon sistemi dolayısıyla devlet kademelerine ulaşma imkânı bulamazken, depreme ilişkin ilk bilgileri 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çevik Bir’in depremden sonra helikopterle afet bölgelerini dolaşarak hazırladığı ve sabahın erken saatlerinde Gölcük’teki fırkateynin iletişim sistemi ile Genelkurmay’a gönderdiği rapordan öğrendi

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, Türk Ordusuna savaşta ve barışta ülkemiz için yaptıkları hizmetler için teşekkür ediyor, halkımız ile ordumuzun birlik ve bütünlüğünün gelişerek devamını temenni ediyorum.

İstanbul, 30.8.1999