POLİTİK DENEYİMLERİN ÖNEMİ

Danışma Meclisi Üyeliği’ne seçildiğimizde hemen hemen çok azımız birbirimizi tanıyorduk. Zaman içinde birbirimizi tanımaya imkân bulduk.

Bir gün Almanya’da uzun süre kalmış üç arkadaş (Avni Şahin, Ender Cihan ve Ahmet Samsunlu) sohbet ederken, kendimize 1. Derecede, 2.derecede ve 3.derecede yakın hissettiğimiz üyeleri belirlemeye karar verdik. Bunun bir şartı vardı, hepimizce o dereceye layık görülmesiydi. Yaptığımız değerlendirme sonucu 1. Derecede 8, 2. Derecede 13 ve 3. Derecede 30 civarında üye belirledik. Burada bunun dışında kalan üye arkadaşlarla da iyi ilişkilerimizi sürdürdük.

1.derece içinde yer alan arkadaşlar olarak bizler dışında Prof. Dr. Şener Akyol, Dr. Tandoğan Tokgöz, Dr. Cemil Çakmaklı, Şadan Kuzcu, Prof. Dr. Orhan Baysal belirlenmişti. Hepimiz Danışma Meclisi’nde önemli görevler üstlendik, çoğumuz Bütçe Plan Komisyonu’nda çalıştık. Şener Akyol Anayasa Komisyonu Raportörlüğünü yürüttü. İçimizde Şadan Tuzcu dışında kalanlarımız geçmişte önemli toplumsal ve politik faaliyetleri pek yoktu.

1983 seçimlerinde bir kısmı aday olmadı, bir kısmı istediği yer verilmediği için adaylığını geri aldı ve diğer bir kısmı da Milliyetçi Demokrasi Partisi’nden (MDP) 2. Veya daha arka sıralardan aday gösterildi. Yapılan seçimlerde MDP pek başarılı olmadı ve ben de dâhil arkadaşlarımızın hiçbirisi Meclis’e seçilemedi. Aramızdan Şadan Kuzcu politik faaliyetlerine devam etti ve 1987’de milletvekili seçildi. O günden beri siyasetin içinde bulunmaktadır. Diğer arkadaşlar ise 1983 seçimlerinden sonra genel olarak politik faaliyetlerinden koptular ve ülkemize çeşitli alanlarda hizmet etmeye devam ediyorlar.

Burada anlatmak istediğim politik alanda faaliyette bulunmak arzusunda olanların gençlik yıllarında aktif olmalarının gerektiğidir. Her şeye geç başlayanın başarılı olması zordur. Yukarıda anlattıklarımın bu görüşüme iyi bir örnek teşkil ettiğine inanıyorum

Bodrum, 9 Ağustos 1999