SAADETTİN MALKOÇ’U UĞURLARKEN…

İstanbul’dan beni cep telefonundan arayan ÇEKVA’nın Genel Sekreteri Sabit Velidedeoğlu, ÇORUM HABER Gazetesi’nde köşe komşum Saadettin Malkoç’un vefatı ile ilgili acı haberi bana duyurdu.

Son sıralarda yazılarının azalması kendisinin sağlık durumunun pekiyi olmadığının bir göstergesi idi. Eşimin İstanbul’dan Bodrum’a getirdiği 16 Temmuz 1999 tarihli ÇORUM HABER Gazetesi’nden kendisini yeniden hastaneye yattığını okuyunca çok üzüldüm, tıbbın ve Tanrı’nın kendisine yardımcı olmasını temenni ettim.

Çorum’dan uzakta olmasına rağmen, Çorum sevgisi ile dolu olan Sayın Malkoç, İstanbul’da Çorum’la ilgili tüm faaliyetleri desteklemiş, önemli katkılarda bulunmuştur. Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kurucuları arasında yer almıştır.

En son olarak İstanbul’da matbaacılık yapan rahmetli ÇORUM HABER Gazetesi’ndeki köşesinde ülkenin ve Çorum’un özellikle siyasi sorunları üzerinde durmuş, ülkeyi düzeltmeye çalışmış, hatasını gördüğü herkesi tenkit etmiş ve son dakikasına kadar ülkeye katkıda bulunmaya çalışmıştır.

Bir yıl kadar önce ailesi ile birlikte Çorum’a ve yaşamında yer alan köylere yaptığı ziyaret sonunda kaleme aldığı hatıralarını okuduğumda çok etkilenmiştim. Satırlar arasında sanki içine doğmuş gibi çok sevdiği memleketine, aile fertlerine ve arkadaşlarına bir daha kavuşamayacağını insanı etkileyen bir şekilde ifade ediyordu. Bu nankör hastalık pençesini attıktan sonra tıbbın uğraşılarına rağmen kurtulan çok az oluyor.

Kendisine Tanrı’dan rahmet dilerken, ailesine ÇORUM HABER Gazetesi camiasına dostlarına, ÇEKVA mensuplarına başsağlığı diliyorum.

Bodrum, 9 Ağustos 1999

NOT: Bu yazımı göndermek üzere iken elime geçen Sabah Gazetesi’nden Osmancıklı hemşehrimiz Opr. Dr. Mahmut Güney’in vefat ettiği haberini büyük bir üzüntü ile okudum. Kendisine Tanrı’dan rahmet dilerken, Sayın Ahmet Çörekçi ve eşi başta olmak üzere tüm ailesine başsağlığı diliyorum.