BAŞARILAR, SAYIN DEKAN PROF. DR. BASAN

Dün yazdığım yazımı Çorum Lisesi’nin açılması için büyük uğraş veren rahmetli Sayın İhsan Sabuncuoğlu’na ayırmıştım. Bu günkü yazım da, yıllardan beri binası bitirilmesine rağmen eğitime başlayamayan Çorum Mühendislik Fakültesi’nin Dekanlığını kabul eden değerli hemşehrimiz Prof Dr. Satılmış Basan’a seslenmeyi istiyorum.

Her şeyden önce sizi tebrik etmeyi istiyor ve başarılı olmanızı en içten gelen hislerimle temenni ediyorum. Sizi, Kasım 1998’de Çorumlu Bilim Adamları Toplantısı’nda Çorum’da tanımıştım. Değerli tüm öğretim üyesi hemşehrilerimiz gibi, sizde bu toplantıya Sivas’dan koşarak ve coşku içinde gelmiştiniz. Yaptığınız konuşmalarda Çorum’un bir üniversiteye kavuşmasını istediniz ve bu yolda her şeyi yapmaya hazır olduğunuzu dile getirdiniz. Kurucu Dekan’lık gibi zor bir görevi kabul ederek konuşmanızın ne kadar arkasında olduğunuzu ortaya koydunuz ve ispatladınız.

Yeni bir şeyi kurmanın ne kadar zor olduğunu 1975 yılında Ege Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde Çevre Mühendisliği Bölümünü kurarken yaşamıştım. Aynı şekilde 1976 yılında Çorum Meslek Yüksek Okulu kurulurken de önemli görevler üstlenmiş olduğum için, kendimi orada da kurucu olarak hissederim. Çorum Meslek Yüksek Okulunun kurulmasında zamanın Valisi Adil Aktan ve bilhassa Belediye Başkanı Turan Kılıççıoğlu’nun önemli katkıları olmuştu. Ayrıca Eczacı İhsan Cerit, Doktor İlhan Gürel’in “Çorum’da Yüksek Tahsili Destekleme” derneğinin büyük yardımlarını hatırlarım. Maden-iş Sendikası da dahil bir çok kuruluş ile hayırsever hemşehrilerimiz önemli maddi imkan sağlamışlardı.

Değerli meslektaşım, Sayın Basan Çorum’a gelen bilim adamları olarak size her istediğiniz desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtmeyi isterim. İsterseniz bir çoğumuz Çorum’a gelir ve ders veririz. Ben şahsen üç yıl meslek yüksek okuluna ders vermeye geldiğim gibi, Mühendislik Fakültesine de gelirim.

Başta Sayın Valimiz Atıl Üzelgün’ün Belediye Başkanımız bilim adamı Prof. Dr. Ari Ersoy’un ve tüm Çorumluların sizin yanınızda olduğunu ve size istediğiniz desteği sağlayacaklarını biliyorum ve bundan eminim. İstanbul’daki, Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’da Çorum’da bir üniversite kurma yolunda Mühendislik Fakültesi’nin açılmasını önemli bir adım olarak görmektedir ve size destek olmaya devam edecektir.

Yazıma son verirken açılmasını planladığımız bölümler arasına, Çorum’un bağrında kolayca gelişebilecek Makine ve İnşaat Mühendisliği Bölümlerini muhakkak almanızı hatırlatıyor, her türlü katkıya hazır olduğumu bilginize sunuyor, size başarı dileklerimle, yeni göreviniz hayırlı olsun diyorum.

Not: İlahiyat Fakültesi Dekanlığına atana Prof . Dr. Hasan Onat’ı da kutluyor başarılarını diliyorum.

İstanbul, 4 Kasım 1999