“ÇORUM FAHRİ ELÇİSİ” MEHMET AKSAKAL’IN ARDINDAN

Bugün elime geçen Çorum Haber Gazetesinden, gençlik yıllarımın Çorum’unun en tanınmış lokantacılarından Casim Aksakal’ın oğlu Çorum ve Çorumlu aşığı Mehmet Aksakal’ın Düzce’de meydana gelen depremde can verdiğine ilişkin haberi büyük bir üzüntü ile okudum.

1950’li yıllarda Çorum’un her türlü yaşamı ticari hayatı saat kulesi civarında gerçekleşirdi. Okulumdan kalan zamanımı iş yerlerimizde (Yeni Hamam ve Velipaşa Oteli) geçirirdim. Hatırlayabildiğim kadarıyla Casim bey de o zamanlar o bölgedeki tanınmış lokantalarda çalışan genç, yakışıklı, kibar ve her şeyden önce nasıl hizmet edileceğini bilen bir eleman olarak dikkatimi çekiyordu. Daha sonra Ziraat Bankası’na yakın bir yerde kendi lokantasını açtı, güzel hizmetler verdi ve başarılı oldu. Yanılmıyorsam feci bir trafik kazasında vefat edinceye kadar partili olarak memleket sorunlarına da yakın ilgi gösterdi.

Baba ocağında güzel hasletleri alarak yetişen Mehmet’te aynı yolu takip ve lokantacılık mesleğini yürüttü. Benim kendisi ile ilk karşılaşmam 1970’li yıllarda Yağlıdaki lokantasında oldu. Bende çok genç olması ve benim de uzun süreli yurt dışında kalmam nedeniyle kendisini hatırlayacak kadar tanışmıyordum. Otobüsümüzün istasyonunda mola verdiği anda bana yaklaşan bir genç “Ahmet ağabey, hoş geldin ben Casim’in oğluyum” diyerek kendini tanıttı ve her Çorumlu’ya gösterdiği yakınlığı bana da fazlasıyla gösterdi ve beni yalnız bırakmadı. Bu ilgi beni kendisine yaklaştırdı. Her zaman Yağlı’ya uğramaya çalıştım.

Yağlı’daki iş yerini bırakan Mehmet’le 1990’lı yıllarda uzun bir aradan sonra Düzce’de lokantasında tekrar buluştuk, kucaklaştık ve özlem giderdik. Her zaman olduğu gibi “Ağabey, ağabey” diyerek etrafımda pervane oldu. Uzun bir süreden beri karayolu ile seyahat etmediğimden kendisini tekrar görme fırsatım olmamıştı.

Müteşebbis kişiliği ile Antalya’da lokanta işletmeye de başladığı haberini ölüm haberi ile birlikte yeni öğrendim. Her yerde Çorum adını kullanan “Çorum”u, “Çorum tandırı”nı ve her şeyini tanıtan bu değerli hemşerimiz benim gözümde “ÇORUM FAHRİ ELÇİSİ” ünvanını her zaman hak etmiştir. Temennim Yüce Tanrımızın rahmetli Mehmet’e şefaatini esirgememesi ve hizmetlerini değerlendirmesidir. Ayrıca kardeşlerinden beklediğim babalarının ve ağabeylerinin bıraktığı isme zarar vermemeleri, işlerini geliştirmeleri ve başarılı olmalarıdır.

Mehmet Aksakal’a rahmet ve ailesine başsağlığı diliyorum.

İstanbul, 25 Kasım 1999