O ADAMIN KAFASINI KOPARDIK!

Hafta içinde Devletimizin temsilcisi Siirt Valisi hakkında, Jet-Pa firmasının sahibi bir basın toplantısında, “Biz o adamın kafasını kopardık. Bu saatten sonra bize karşı gelenin başını ezeriz…” dediğini okuyunca çok üzüldüm. Çok etkilendim ve üzüldüm, çünkü bu ülkede hiç kimse Cumhuriyetimizin, Cumhurbaşkanımızın, Hükümetimizin illerdeki temsilcisi ve dayanağı olan valiye karşı böyle konuşamaz. Böyle konuşanlara devlet bu imkanı vermemeli, yakasına yapışmalıdır.

Herkes ticaret yapabilir, tesisler kurabilir. Tüm atılımları kanun, nizam ve ahlak sınırları içinde olduğu zaman takdir ve teşvik görür. Jet-Pa ve onun sahibi ve Fadıl Akgündüz’ün ticaret şekli, yurtdışında para toplama yöntemleri uzun süreden beri basında tartışılmakta ve atılımlarının yaratacağı tehlikelere dikkat çekilmektedir. Siirt Valisi’nin herhalde bir bildiği olmadan “Ne idüğü belirsiz, karanlık şirket” demez.

Bu kişinin ve bunun gibilerinin nereden destek aldıkları üzerinde durulmalıdır. Seçimlerde istediklerini listelere aldırabilen, onların milletvekili seçilmesini sağlayan, verdiği reklamlarla basını ve televizyonları kendine bağlayan Jet-Pa sahibi gibi kişiler, Türkiye Cumhuriyeti’nin Valisi hakkında çekinmeden böyle konuşma hakkını kendilerinde bulurlar.

Sizlerin gözünde ve tüm Çorumlu hemşehrilerimin nezdinde Vali ve Valilik müessesesi, her zaman büyük saygı görmüş ve hiçbir zaman yıpratılmamıştır. Çorum’a hizmet vermiş Valilerimiz hep şükranla hatırlanır ve saygıyla anılır.

Acaba Siirt’liler bu konuda ne düşünüyor? Para sahibi bu kişinin yaptıklarını tasvip ediyorlar mı?

Çok üzgünüm…

Devlet nerede…

Yetkililer ne yapıyor…

İstanbul, 12 Kasım 1999