TEŞEKKÜRLER SAYIN “NOTER İHSAN”

Çorum Noteri rahmetli M. İhsan Sabuncuoğlu’nun 1970’lerin başlarında basılan “Çorum Tarihine Ait Derlemelerim” isimli kitabından aktarılan “Çorum’da lise nasıl açıldı?” yazı serisini büyük bir zevkle okuyor, verdiği mücadeleyi taktir ediyor ve kendisini tanımış olmaktan dolayı gurur duyuyorum.

Çorum bugün bir yerlere gelmiş ise, bunda Sabuncuoğlu gibi insanların girişimleri, ortaya koydukları gayret ve doğdukları yöreye bir şeyler verme isteklerinin büyük etkisi olmuştur.

Ülkemizde insanlar anılarını yazma konusunda oldukça tembeldir. Bu nedenle gelecek nesiller onların yaptıklarını hiçbir zaman öğrenemeyecekler. Bir örnek vermek gerekirse, Cumhuriyet’in ilanında Meclis Kürsüsünde Başkan olarak oturan değerli hemşehrimiz İsmet Eker hakkında ne biliyoruz? Ciltler sığmayacak hatıraları, kendisinin vefatı ile unutulup gitti mi? İnşallah varsa evlatları yoksa torunları bunları bir araya toplar ve yayımlarlar. İşte, o zaman biz Çorumlular göğsümüzü gere gere bu kitabı değerli kaynak olarak herkese ve yerde gösteririz.

Tekrar Sayın Sabuncuoğlu’nun hatıralarına dönersek, aşağıda belirttiğim önemli tespitler yapılabilir:

  • 1946 yıllarında Çorum’un merkez nüfusu 25 bin, ilin toplam nüfusu 350 bin’e yakındır.
  • Türkçe’den başka dil bilmeyen karışıksız, katıksız Oğuz nesli ile dolu olan bu bölgenin merkezi Çorum’da 1920’li yıllarda kurulmuş bir idadi mektebi (ortaokul) mevcuttur.
  • Ortaokulu başarı ile bitirmiş ve henüz 15-16 yaşına gelmiş olan çocuk bir sanatkara çırak gitmiyor. Devlet kapısına memur alınmıyor. Askerlik hizmetine alınmıyor. Bu sebeplerle çocuk başta, babası ise yeiste kalıyor. Bu halin devamını gören baba, keşke hiç okutmasaydım diyor ve diğer çocuk babalarına kötü örnek oluyor.
  • Gerçi çocuklarımız ortaokulları doldurmuş taşırmış değildir. Fakat Çorumlular liseyi memlekete, Cumhuriyet ferdi olamaya layık, bilgili ve faziletli neslin çok yetişmesi ve inkişafa erişilmesi bakımından bir inkılap uzvu olarak istiyor.

Yıllarca süren mücadele 1946 senesi Eylül’ünde başarıya ulaşıyor, Çorum Ortaokulu’na lise birinci sınıf açılıyor ve ileride Çorum Lisesi’ni ve daha sonra Çorum Atatürk Lisesi’ni oluşturacak girişim başarıya ulaşıyor. Bizim neslin Sayın İhsan Sabuncuoğlu’na ve girişime destek veren arkadaşlarına şükran borcumuz olduğunu belirterek, kendilerini rahmetler anıyor, huzurlarında saygıyla eğiliyorum.

Eğer lise, o zamanlar açılmasa idi, eminim ki ben bugün Çorumlu bir çok genç gibi ortaokul mezunu olarak toplumda yerimi alırdım. O zamanlar herkesin, rahmetli Sabuncuoğlu gibi 6 erkek çocuğunu okutarak topluma hizmete hazırlayacak kafa yapısında ve belirli mali imkanlara sahip olduğunu kimse iddia edemez. Oğulları Gültekin’i, Enver’i, Tekin’i, Bursa Lisesi’nde okutan bu kıymetli babanın annenin yaptıkları fedakarlıkları ve özveriyi sizin takdirinize bırakıyorum. Vehbi, arkadaşım Mete, Çorum Lisesini başarıyla bitirdiler. Hepsi, babalarının hatıralarında belirttiği gibi birer “Cumhuriyet ferdi” olarak yetiştiler ve hizmet verdiler.

Rahat uyu “Noter İhsan”, attığın tohumlar meyve verdi… O liseden yetişen binlerce genç arzuladığın kulvarda koşuyor…

İstanbul, 3 Kasım 1999