VALİ RECEP YAZICIOĞLU YANILIYOR!

Şehrimizde yapılan “Türk Yönetim Sistemi” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Merkez Vali Recep Yazıcıoğlu, ülkemizde farklı söylem ve uygulamaları ile dikkat çekmekte ve gündemde yerini korumaktadır. Kendi deyimi ile “Defterimi dürdüler diye üzülmüyorum. Eylem bitti ama söyleme devam” diye durumunu ve tutumunu ortaya koyan Vali Yazıcıoğlu’ndan gelecekte ülke politikasında etkin olmasını isteyen sessiz bir zümre olduğunu tahmin ediyorum. Belki de söyleme devam diyerek bir ön hazırlık safhası içerinde bulunuyor.

Kendisini bakanlığım döneminde Alaca Kaymakamı olarak tanıdım. O zaman çok genç bir kaymakam olan Vali Yazıcıoğlu bulunduğu ilçenin sorunlarına oldukça sahip çıkıyor, onları çözebilmek için oldukça sabırsızlanıyordu. Bu çalışan kaymakamın daha sonra Tokat ve Erzincan Valisi olarak ortaya koyduğu değişik çizgi ile tüm Türkiye’de tanındığını ve izlendiğini bilmem tekrarlamama gerek var mı? Türk idari sisteminde kendisinin  çok farklı hareket ettiğini ve açıklamalarda bulunduğunu gördükçe, hep ne zaman Ankara’ya çekecekler diye düşünmüşümdür. Çünkü Türk siyasetçilerinin bu tip yöneticilerden pek hoşlanmadığı malumdur. Her şeye rağmen kendisine uzun süre hoşgörü ve sabır gösterdiler.

Sayın Yazıcıoğlu’nun yapmış olduğu konuşmalarda ortaya koyduğu hususların çoğunun doğruluğuna katıldığını belirtmeyi isterim. Mevcut düzen içinde parmak bastığı önemli sorunların çözülebileceğine pek ihtimal vermiyorum. Kendisinin “milletvekillerinin kararlarda işlevsiz olduğunu ve tüm kararları parti başkanlarının verdiğini” tespiti beni gelecek için pek ümitvar yapmıyor. Ülkemizde parti başkanlarının ana hedefi koltuklarını koruyabilmek ve o koltukta mümkün oldukça uzun oturabilmek, Parti başkanları koltuklarından ya ölüm halinde, ya Cumhurbaşkanı seçildiklerinde ya da partileri kapatıldığında ayrılıyorlar.

Çorum’dan 76 yılda sadece 3 bakan çıktığını söyleyen Vali Yazıcıoğlu’nun bu tespitinin doğru olmadığını ve kendisinin yanıldığını düşünüyorum. Herhalde son 16 yılı kastetmiş olsa gerek, yanılmıyorsam Çorum’dan bugüne kadar 7 tane bakan çıktı. Bunlar sırasıyla Hilmi İncesulu, Necmi Öktem, İlhan Evliyaoğlu, Ahmet Samsunlu, Bekir Aksoy ve şu anda Bakan olan Abdulhaluk Mehmet Çay’dır.

Sayın Vali’nin bu beyanı yanlış değilse neden bu şekilde bir değerlendirme yaptı? Anlayamadım! Kendisini seven ve takdir eden bir kimse olarak bu konuya açıklık getirmesinin istiyor ve bekliyorum.

İstanbul, 26 Aralık 1999