Hüsnü Orhon’un Bayram Sofrası

Geçen sene Ramazan Bayramı’nda hasta olan Hüsnü Orhon’u ziyarete gitmiştim. Bayramı yatağında geçirmeyi istemeyen kendisi ile, giyinmiş, kuşanmış hiç de hastaya benzemeyen bir halde karşılaştım. Coşku ile kucaklaştık ve bayramlaştık. Uzun bir süre Çorum’dan, yaşantımızdan ailelerimizden bahsettik. Kendisi ile eniştem İsmet Soyocak tarafından değerli eşi ile de rahmetli annemin babasının sülalesi olan Gökeşmelerden akrabalığımız yanında, işletmekte olduğumuz Yeni Hamam’ın yanındaki Cemal Davut’un dükkanının üst katını iş yeri olarak kullanmasından gelen bir komşu yakınlığımız da vardı. Oğlu, damadı ve tüm aile fertlerinin de bulunduğu bu ortamda, zamanın nasıl geçtiğini hissetmedik, akşam olmuştu.

Bayram yemeğini birlikte yememiz için ısrar etti, kendisini kıramadım ve kaldım. Kaldığıma iyi de olmuş bir defa daha kendisini göremeyecektim. Böylece onun istediğini yerine getirmiş, ve ben de böyle mutlu bir ortamda bulunmak imkanını bulmuştum. Akşam ayrılırken bir daha ki bayrama yemeğe beklediğini ısrarla söyleyerek yolcu etti beni…

İstanbul’da yaşayan Çorumluların çok sevdiği Hüsnü Orhon’u bu ziyaretimden çok kısa bir süre sora kaybettik. Onu her zaman andığımda, kendisi ile ayrılış sahnemizi hatırlarım. Geçen Kurban Bayramı’nda ailece Romanya’da olduğumuz için ziyaret imkanım olmamıştı. Bu bayram kendisinin isteğini de hatırlayarak eşimle birlikte Hüsnü Orhon’un ailesinin ziyaret ettik. Eminim ki ruhu şad olmuştur.

Ailesinin ısrarına rağmen bu bayram da yemeğe kalamadık. Bunun sebebi de bayram boyunca İstanbul’da trafiğin durması, bütün yolların tıkanması ve Boğaz Köprülerinden geçilememesi idi. Çok sayıdaki bayram ziyaretlerimizi yerine getirebilmek için kendilerine sabahın erken saatlerinde gittik, çok uzun kalamadık ve trafik sıkışmadan geri döndük.

Dostluğu ile hatırladığımız, hayırsever Hüsnü Orhon’u bir bayram gününde böyle güzel bir anı ile hatırladım. Kendisinin Tanrı katında da güzel bir yerlerde bulunmasına hayırlarının vesile olmasını temenni ediyorum.

İstanbul, 11 Ocak 2000

Not: Gökeşme ailesinden gelen anne tarafından akrabam olan Fazıl Gökeşme’nin kaybını Çorum Haber gazetesinden büyük bir üzüntü ile okudum. Kendisine Tanrı’dan rahmet, ailesine de başsağlığı diliyorum.

Leave a Comment.