Düzce Valisi Bu Olmadı!

Yıllardan beri il olmayı arzulayan Düzceliler depremin yaralarının bir an önce sarılabilmesini temin için hükümet tarafından ödüllendirildiler. Düzce 81. il olarak Türk kamu yönetiminde ve haritamızda yerini aldı.

Başbakan Ecevit ve eşi Rahşan Ecevit il olması nedeniyle geldikleri Düzce’de vatandaşların coşkulu sevgi gösterileriyle karşılandılar. Bu arada yeni atanan Düzce Valisi Fikret Güven, Ecevit’in elini öptüğü, Vali’nin ardından da Düzce’nin Fazilet Partili Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz’ın da Başbakanın eline sarılarak öptüğü basında yer aldı.

Bu haberl ve bununla ilgili fotoğraf görünce çok üzüldüm. Eminim ki bu durumda ince ruhlu, şair Başbakan da çok hoşlanmamıştır. Bazen insanlar istemese de böyle emrivakilerle karşı karşıya kalabiliyor. 1983 seçimleri sonunda Köşk’e çıkan Turgut Özal da zamanın Cumhurbaşkanı Kenan Evren’i kendisinin isteği dışında kucaklayıp öpmemiş miydi?

Bu tip olaylara günümüzde mutlakiyet rejimleri ile idare edilen ülkelerde rastlıyoruz. Yeni bir bin yıla girerken demokrasi ile idare edilen ülkelerde de bu gibi görevlerde bulunanlar devleti ve şehri temsil ettikleri için hiçbir zaman el öpmezler. Biz de el öpme aile içinde veya yakınlar arasında yerine getirilen bir adettir. Geçmişte, padişahlık döneminde kamu idaresinde yapılmıştır. Günümüzde bazı parti liderleri kendilerini bir padişah kabul ettikleri için gittikleri yerlerde kendi partililerine el öptürmekte ve bundan müthiş zevk almaktadırlar.

Belki de Belediye Başkanı bu alışkanlığını farkında olmadan tekrarlamıştır.

Vali’nin davranışına bir türlü mana veremiyorum. Valiler, illerde Türkiye Cumhuriyeti’nin tek ve tartışılmaz temsilcileri olup halka örnek olurlar. Valiler hükümetlerin değil devletin temsilcileridir. Valiler hiç kimsenin elini öpemezler. Onlar yüksek dağlar gibi dik duran bir gurur abidesi olmak zorundadırlar.

Birkaç ay önce kendini bilmez, nereden geldiği belli olmayan paralarına güvenerek diklenen Jet-Pa Inın sahibi Fadıl Akgündüz’ün Siirt Valisi ile ilgili olarak “O adamın Kafaşını Kopardık” sözlerine köşemde nasıl isyan ettiğii hatırlarsınız.

Şimdi de aynı şeklide Düzce Valisinin bu tutumuna isyan ediyor, kendisini hem de çok ayıplıyorum. Sayın içişleri Bakanı Tantan’ın her konuya el attığı gibi, bu konuya da el atacağına inanıyorum.

Valilik makamına, onu yüceltecekler otursun!

İstanbul, 7.Şubat.2000

Leave a Comment.