MİLLİ EĞİTİM VAKFI VE ÇORUM ÖĞRETMENEVİ

Milli Eğitim Vakfı’nın 20. kuruluş yılının kutlandığı ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam tarafından kurulduğu son günlerde basında önemli bir yer aldı.

Aynı kabinede birlikte çalışmaktan gurur duyduğum Atatürkçü bu değerli insan aynı dönemde içinden yetiştiği kuruluşta faydalı hizmetler veren “Orduevi” benzeri bir müesseseyi “Öğretmenevleri”ni Milli Eğitim camiasına kazandırmıştı.

Çorum Öğretmenevi’ni de o dönemde aynı Bakan şehrimize kazandırmıştı. Kendisi ile birlikte o dönemde Çorum’a gelerek tetkiklerde bulunduk. Sayın Sağlam, Albayrak İlkokulu’nun konum ve yapı bakımından “Öğretmenevi” olarak kullanılmasını uygun bulmuş, yeni Albayrak İlkokulu’nun temelinin hemen atılması ve kararlaştırdığı gibi Ilıca Bağ yolu üzerinde inşa edilmesi yönünde direktif vermişti. Kısa dönemde bina yükselmeye başladı. Bu arada Albayrak İlkokulu Koruma Derneği mensupları ve veliler-geçmişi olan okullarını boşaltmayacaklarını ve vermeyeceklerini sesli olarak dile getirmeye başladılar. Durumu Sayın Sağlam’a ilettik. Üzüntülerini dile getirmesine rağmen, uygun yeni bir arsa sağlandığı takdirde orada “Öğretmenevi”ni inşa ettirebileceğini bildirdi.

Dönemin Valisi Ahmet Özer ve Belediye Başkanı Dr. Turhan Kılıçcıoğlu’nun girişimleri ile parkın karşısındaki bugünki arsa sağlandı, ki-

sa sürede inşaata başlandı ve hızlı bir şekilde bitirildi. Ilıca Bağı yolunda inşa edilen binada da “Çorum Anadolu Lisesi” açıldı. Böylece Çorum bir taşla iki kuş vurdu.

Milli Eğitim Vakfı aradan geçen

20 yıl içinde büyük bir gelişme gösterdi. Bugüne kadar 112 okul, 4 öğrenci yurdu yaptı. 171 öğretmenevi ile 2 bin 500 dersliği donattı. 8 yıllık eğitime 2.5 trilyon lira bağışladı. Binlerce öğrenciye burs verdi. Teröristlerce şehit edilen öğretmen ailelerinin yanında oldu ve ailelerine 250’şer milyon lira verdi. Çocuklarını okuttu. Tek tek sayamadığım pek çok hizmet yaptı. Abbas Güçlü’nün köşesinde yazdığı ve önemli gördüğüm satırlarını aynen vermeyi istiyorum: “Vakfın aslında yaptığı ‘daha pek çok hizmet var. Onların yaptığının onda birini yapanlarla Başbakan kıvanç

duyuyor, Cumhurbaşkanı göklere çıkartıyor. Ama söz konusu Vakıf, devletinse ve hele hele askerler tarafından kurulmuşsa gözden ırak tutuluyor…”

Çorum’a “Öğretmenevi”ni ve “Anadolu Lisesi”ni kazandıranlarla, Vakfı kuranlara, yaşatanlara ve bağışta bulunanlara teşekkür ediyor ve kendilerini şükranla anıyorum.

Çorum, 25 Şubat 2000

(Not: Polisevleri de 1981 yılından itibaren kurulmaya başlanmış ve önemli hizmetler üstlenmiştir.)

Abbas Güçlü, “Milli Eğitim Vakfi” Milliyet, 18.2.2000.

Leave a Comment.