UZATILAN BAYRAM TATİLİ

Televizyonda Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarıldığı haberini izlerken çok yönlü üzüldüm.

Üzüntümün birinci nedeni haberi veren televizyonun bayram tatilinin uzatıldığını duyururken ekranda gösterdiği küçük bir gruba ait “Köpük banyosu içinde dans edenler” ve “Açık saçık dans edenler” sahnelerinin bayramla ve Türk toplumunun örf ve adetleri ile hiçbir ilişkisinin olmayışı idi. Ülkemizde Kurban Bayramı denince gösterilebilecek huzur verici bir toplumu temsil edebilecek sahneleri gösteren başka fotoğraflar olsa gerek. Televizyonda ve basında yer alan sayıları 200’ü, taş çatlasa 1000’i geçmeyen bu tipleri görenler, evlatlarını koruyabilmek için içine icabında onlar gitmesi gereken okullara ve iş yerlerine göndermiyorlar. Bu tip gösterimler toplumda bölünmelere sebep oluyor.

Üzüntümün ikinci nedeni bayram tatilinin iç turizme destek”, “enerji tasarrufu” v.b. nedenlerle uzatıldığının haberde yer alması idi. Türkiye dünyada en çok tatil günlerine sahip ülkelerin başında gelmektedir. Bu nedenle içinde bulunduğum Ulusu hükümeti zamanında bazı tatil günleri kaldırılmış ve kisalmıştı. Son yıllarda bayram tatillerinin önüne ve sonuna rastlayan günlerin resmi tatil ilan edilmesi moda haline geldi. İnsan olarak bu benimde hoşuma gidiyor. Uzun bir tatil yapmak,bir yere seyahat etmek kadar hoş birşey var mı? Bence bu tip halka hoş görünen politikalar (popülist) yüzeysel olarak puan getirse de ülke ekonomisine genelde büyük zararlar yüklemektedir. Resmi kuruluşlar tatil yaparken genelde özel teşebbüs çalışmasına devam etmektedir. Bu tatil günlerinde kamuya ait kuruluşlardan olan gümrükler kapalı olduğundan üretici sektör zaman baskısı ile karşılaşıyor, nakliyatçılar zorlanıyor ve her şeyden önce döviz işlerini yapan bankaların kapanması en büyük problemi yaratıyor.

Burada Almanya’da öğrenci iken basında yer alan bir haberi konu ile ilgili olduğu için sizlere aktarmayı istiyorum;

Almanya’nın iktisadi gelişmesinin mimarı olarak bilinen Ticaret Bakanı Ludwig Evhard Türkiye’yi ziyaretinde dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile birlikte İstanbul’a gelir. Kendilerini onbinlerce insan karşılar ve dinler. İş gününde bu kadar insan bir arada gören Evhard şaşırır. Almanya’dan yardım isteyen bir ülkeye değil, çok zengin bir ülkeye geldiğini düşünür. Çünkü harpten çıkmış Almanya’da herkes an gibi çalışmaktadır…

Bu kadar tatil yapabildiğimize göre, ben de inanmamama rağmen herhalde çok zenginiz diye düşünüyorum… Çorum’da bayram tatiline gidebilecek kaç kişi var acaba?

İstanbul, 20 Şubat 2000

Leave a Comment.