ÇORUM SEVGİ ORMANINA AĞAÇ DİKTİK

Bugün biz Çorumlular İstanbul’da coşkulu bir gün yaşadık. ÇEKVA’nın üstün gayreti ile 49 yıllığına Maliye Bakanlığı’ndan kiralanan 48 dönümlük “ÇORUM SEVGİ ORMANI”nın alanında bir araya geldik ve 23 türde yaklaşık 3000 ağaç dikdik. Otobüslerle, minibüslerle ve özel araçları ile gelen yüzlerce Çorumlu Aydos dağları eteklerindeki bayraklarla ve afişlerle süslenmiş “Sevgi Ormanı’mızda” afişleri asılmış, yol gösterici tabelalar konmuş ve ayrıca önemli kavşaklarda bizlere yardımcı olmak üzere Orman Müdürlüğü’nün elemanları da görevlendirilmişti. Çorum’dan yüzlerce kilometre uzakta Çorum’un tanıtımı sağlanıyordu.

Açılış konuşmasını yapan Prof. Ilgaz bugüne kolay gelmediklerini büyük zorluklar aştıklarını, başta Vakfımız’ın Yüksek Danışma Kurulu ile diğer üyelerinin büyük destekleri ile alanın etrafının tel çitle çevrildiğini, hemşerimiz İstanbul Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık’ın bu alanı ağaç dikilebilir hale getirmek için çok önemli hizmetleri sağladığını, Vakıf Başkan Yardımcısı Sabit Velidedeoğlu’nun hemşerimiz Orman Yük. Müh. Mehmet Yemenici’nin ve tüm Orman Bakanlığı mensuplarının çok önemli katkıları olduğunu ifade etti ve kendilerine teşekkürlerinin sundu. Bu Ormanın Çorumluların buluştuğu, dinlendiği bir yer olacağına inandığını dile getirdi ve katılanlara gösterdikleri ilgi nedeniyle şükranlarını sundu.

Sayın Valimiz Atıl Üzelgün’ün ve Belediye Başkanımız Prof. Dr. Arif Ersoy’un gönderdikleri mesajları okudu. Katılanlar alkışları ile memnuniyetlerini belirttiler.

İkinci konuşmaya Feyzullah Kıyıklık tüm hemşerilerimizi ve katılanları selamlayarak başladı. Bu ormanın hazırlanmasında gösterdikleri desteğin İstanbul’daki Çorumluların bir araya gelmesini sağlayacağına inandığını ve bunun kendisin çok sevindireceğini ve her zaman desteğinin süreceğini ifade etti. Sayın Kıyıklık’ın aldığı coşkulu alkışlar, hemşerilerin ne kadar memnun kaldıklarının bir göstergesi idi.

Üçüncü konuşmayı ÇEKVA Yüksek Danışma Kurulu Başkanı olarak ben yaptım. Başkan Turan Ilgaz’ın İstanbul’da “Çorum Ormanı” kurma düşüncesinin gerçekleşebileceğine başlangıçta pek ihtimal vermediğimi, bugün bunun gerçekleştiği ortamda kendisini ve arkadaşlarını tebrik ettiğimiz dile getirdim. Çevre konusunda çalışan bir öğretim üyesi olarak ormanların önemini geniş bir şekilde anlattım. Bir ağacın 120 insanın kirlettiği havayı temizlediği, yanmadan dolayı havaya atılan karbondioksitin (CO2) dünyanın ısınmasına neden olduğu, Ağaçların CO2 alarak oksijen O2 verdiği ve dünyanın ısınmasını ormanların engellediği bu bilgilerden bazıları idi.

Dördüncü konuşmayı Hava Kuvvetleri eski Komutanı Ahmet Çörekçi Paşa yaptı. “Koşarak, isteyerek ve gönülden geldim. Burada hemşerilerimi, dostlarımı görmekten dolayı mutluyum. Bu ormanın oluşması için sağladığınız katkılarınız için hepinize teşekkür etmeyi ve mutluluğumu ifade etmeyi istiyorum” şeklinde özetlenebilecek sözleri hepimiz tarafından çoşku ile alkışlandı. Alkışlar ve kendisine gösterilen sevgi hemşerilerinin Çörekçi Paşa ile gurur duyduklarının bir ifadesi idi.

En son olarak hemşerilerimiz Mehmet Yemenici dikilecek ağaçlar ve dikim hakkında bilgi vererek buranın nasıl hazırlandığını ve gelecekte nasıl gelişeceğini anlattı. 1950’li yıllarda aynı bölgedeki  Aydost Dağlarını ağaçlandıran Sayın Yemenici’nin şimdi aynı coşkuyla “Çorum Sevgi Ormanı”nı ağaçlandırmaya gönül verdiği her halinden belli oluyordu. Hemşerimiz ve Tema Vakfı yetkilisi olan Erol Vuruşkan’ın çok sayıda ağaç gönderdiğini bildirerek kendisine teşekkür etti.

Konuşmalardan sonra hepimiz açılan çukurlara fidanlarımız diktik. Kendim için bir göknar ağacı, torunum ve diğer aile fertlerim için çam ağaçları çukura koydum, toprak doldurdum ve gövdelerine isim ve soyadımızı ilave eden belgeleri taktım. Artık İstanbul’da “Dikili bir Ağacım var”

Ağaç dikiminden sonra törene katılan Çorumlu gençler davul zurna eşliğinde halay çektiler ve değişik folklor oyunları sergilediler. Kadınlar kolunun hazırladığı sandviçler ve birlikte verdikleri içeceklerle açlığımızı giderdik ve pikniğimizi tamamladık. Oradan ayrılırken hepimiz mutlu idik. Çünkü artık İstanbul’da bir ormanımız vardı.

Bu törene Yüksek Danışma Kurulu üyelerinden Salih Karahan ve eşi, Yılmaz Kızılırmak ve eşi, Hakverdi Demir, İlhan Çenesiz adına kızı İnci ve Eşi yanında Pof. Dr. Asuman Ilgaz, Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Nuri Uman ve eşi Doç. Dr. Yıldız Uman. Özdemir Duru, Sait Maden ve eşi, Azmi ve Filiz Acar, Sabit ve Nedret Velidedeoğlu, Mehmet ve Bengü Kümbül, Salim Akaydın, Mehmet Mergen, Mustafa Özçatalbaş, Nurettin Kakaç, İlhan Dadaş ve kardeşleri ile Vakıf Müdürü Nurhan Onur ve ailesi katıldılar. Çok sayıda Çorum derneğinin de katıldığı bu törende bu dernekler adına Kargı ve Köyleri Derneği Başkanı Hakkı Aydın bir konuşma yaptı ve ÇEKVA ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Bu törene 1948-1949 yılında Çorum Lisesinin ilk mezunlarından olan Avukat Osman Onur ve E. Albay Necmettin Onur da katıldılar. İsimlerini tek tek bilmediğim için sayamadığım hemşerilerimden özür diliyorum.

İstanbul, 5 Mart 2000