Sanatçıdır, Örnektir Dedik!

Son çıkarılan “Kira Kanunu” üzerinde çok tartışıldı. Inşallah bu kanun ülkemizi kasıp kavuran enflasyonun düşmesine katkıda bulunur.

Yıllardan beri mal sahipleri ile kiracılar arasında sorunlar olduğu gazete haberlerinden de izlenir. Kesip sakladığım bir gazete kupüründe pop müziğinin genç seslerinden Niran Ünsal hakkında ev sahibinin iddiaları yer alıyordu. Bunlardan önemlilerini aşağıda veriyorum:

* 7 aydır tek kuruş kira ödemediği gibi, 400 milyonluk ödenmemiş elektrik faturasını borç bıraktı kaçtı.

* Taşınırken bilinçli olarak eve 4 milyar liralık hasar verildiği ilgili Sulh Hukuk Mahkemesinin yaptırdığı tespit sonucu belirlendi.

Ev sahibi “Sanatçıdır, örnektir dedik evimizi kiraya verdik. Kırılan camlar, alınan şofben, eksik dolaplar derken 400 milyonluk ödenmemiş elektrik faturasını da görünce kan beynime sıçradı… Adalete güveniyorum… Mahkemeye başvurdum. Kirasını ödemediği gibi evime hasar veren Niran Ünsal’dan şikayetçiyim” şeklinde basına açıklama yaptığını üzülerek okudum.

Hakikaten, bunlar doğru ise bu yapılanlar belirtildiği gibi bir sanatçıya hiç yakışmıyor.

Bunları okuyunca benim yaşadığım benzer olayları sizlere aktarmadan geçemeyeceğim. Mutul yıllarımızı geçirdiğimiz İzmir’deki evimizi İstanbul’a taşıdığımızdan beri satmaya kıyamadığım için kiraya veriyordum. Son üç kiracım genelde ev kiralarını doğru dürüst ödemediği gibi, bunlardan birisi mutfak banyosunu, kapısını, kapı kollarını ve elektrik düğmelerini söküp gitti. Büyük uğraşılarla çıkardığım kiracı kira ödemedi, elektrik ve su faturaları ile apartman aidatlarını da bana takıp gitti. Bütün bunlar beni bezdirdi. 9 Eylül 1998 tarihinde İzmir’deki evimi satarak kiracılarla uğraşmaktan kurtuldum.

Artık her 9 Eylül’de İzmir’in Kurtuluş Günü kutlanırken ben de ayrıca aynı günü “Kiracılardan kurtuluş günüm” olarak kutluyorum.

Eğer benzeri olaylar gelişmeye devam ederse bir çok ev sahibi benim yolumu takip edecektir. Bu durumda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi değer yargılarının oldukça kaybolduğu şehirlerde rastlanıldığını ve Çorum’da da bunların olmayacağını düşünüyorum.

İstanbul, 29 Şubat 2000.

Dalida Özatay: “Niran mahkemelik” Hafta Sonu 24.11.1999.

Leave a Comment.