YAŞAM VE ÖLÜM

Bugün günlerden Cumartesi evde temizlikçi var, ben de küçük odamda bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Bu arada elimdeki gazetelerden bazı yazıları ilginizi çekeceğini düşünerek kişisel katkıda da bulunarak sizlere sunmayı istiyorum.

***

ÖZAY GÖNLÜM…

Uzun yıllar yaşadığım Ege bölgesinin popüler müzik’te temsilciliğini yapan sevilen türkücüyü “Denizli Horozları (Çil Horoz)”, “Çöz de al Mustafa Ali”, “Asmam Çardaktan” gibi eserlerinden tanıdığınıza eminim. Yaşamı boyunca 3400’den fazla türküyü derleyen Gönlüm’ün eselerinin büyük kısmı TRT repertuarına girdi.

Ege yöresinin şivesi ile ninesine okuduğu mektuplar benim en hoşuma giden sunuşları idi. Onu dinlerken Orta Anadolu’lu birisi olarak eserlerinde yakınlık duydum.

Türk Halk Müziği’nin deve ismi Özay Gönlüm’e Tanrıdan rahmet diliyor, geriye bıraktığı eserlerinin yaşatılmasını ve sık sık çalınmasını istiyorum.

SEMRA ÖZAL…

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eşi Semra Özal, İstanbul gecelerinin vazgeçilmez ismi olarak magazin basınında her zaman yer alıyor.

“Eve kapansaydım yaşayamazdım” diyen Semra Özal, “Biz eğlenceyi seven bir aileyiz. Rahmetli Turgut Özal’la hemen her gece bir etkinliğe katılırdık. Ki mi zaman bir konsere giderdik, ki mi zaman gece kulübünde dostlarımızla eğlenirdik” şeklinde açıklama yaparak “Onun vefatından sonra büyük boşluğa düştüm. Ama sonra hayata tutundum. Tıpkı o yaşıyor gibi gezmeye başladım.” Diye anlatıyor.

Dedikodulu Meyhaneyi çok sevdiğini Berduş’u beğendiğini belirten Semra Özal, Fatih Ürek’in program yaptığı yerleri tercih ettiğini ve gençlerle gençleştiğini vurguluyor.

Evet, Semra Özal’ın açıklamaları böyle.

***

İSKENDER IĞDIR…

Marmara depremi ile ülkemizde dikkatleri üzerine toplayan AKUT’un (Arama Kurtarma Derneği) üyesi ve Atlas Dergisi Editörü genç dağcı Iğdır’ı Ağrı dağına yaptıkları kış tırmanışında kayarak 4900 metre Öküz Deresi’ne düşerek donarak ölmesi sonucu kaybettik.

Ülkemizdeki ve Atina’daki depremlerde kurtarma çalışmalarına katılan, sayısız insanı kurtaran Iğdır bu defa kendini kurtaramadı, Şeytan Çanağı onu bırakmadı.

Kendisine tanrıdan rahmet dilerken, çeşitli toplantılarda bir araya geldiğim AKUT Başkanı Nasuh Mahruki ve arkadaşlarına başsağlığı diliyorum.

***

SARP KURAT

Anlara eski Valilerinden Enver Kuray’ın oğlu ve 68 Kuşağının gençlik liderlerinden, iş adamı Sarp Kuray Kadıköy’de uğradığı silahlı saldırı sonucu bacağından yaralandı.

Bir zamanlar gençlik lideri olarak idealler peşinde koşan arkadaşlarına örnek olmak isteyen Kuray’ın, Gebze’de tavuk işiyle uğraştığı ve olayın alacak verecek meselesinden kaynaklanmış olabileceğini polise verdiği ifadede söylediği belirtildi.

Daha önce 1995’te de, Zekeriyaköy’deki bir arazinin konusunda çıkan anlaşmazlık nedeniyle hasmı tarafından açılan ateş sonucu yaralandığı bilinmektedir.

Evet, gençlik lideri Sarp Kuray’ın bacağından kurşunlanması…

İstanbul, 5 Mart 2000

Milliyet gazetesi yayınlarından faydalanılarak hazırlanmıştır.