HASENE ILGAZ VEFAT ETTİ

Bugün 6 Mayıs, Hıdırellez. Gençlik günlerimde her yıl kutladığımız, sınıfça pikniğe gittiğimiz Hıdırellezleri ve yakılan ateşleri hep özlemle hatırlarım. Bu özlemimi İSKİ’nin “İstanbul Su Kanalizasyon idaresi) Haliçte Kâğıthane Çayırı’nda kutlanacak “Hıdırellez Şenlikleri ”ne katılarak giderecektim. Şu anda Haliç’te Feshane Kültür Merkezi’nde “Osmanlı Su Medeniyeti Uluslararası Sempozyumu’na katıldığım için kolaylıkla şenlikleri de görebilecektim.

Sabahleyin gazeteyi açtığımda Çorum eski milletvekili Hasene llgaz’ı kaybettiğimizi büyük bir üzüntü ile okudum ve bir Çorumlu olarak cenaze. Törenine atılmaya karar verdim. Çocukluk dönemimden kendisini Çorum milletvekili olduğu dönemden, özellikle kadın bir  milletvekili oluşu nedeniyle hatırlıyorum. İstanbul’a yerleştikten sonra bu saygıdeğer hanımefendi ile birkaç defa kısa da olsa beraber olma imkânını bulmuştum. O dönemde ve Çorum’la ilgili olarak anılar kayıt edemediğim için çok üzgünüm.

Safranbolu’da 1902 yılında doğan Sayın llgaz, İstanbul’da Çapa Kız Öğretmen Lisesi’ni bitirdi. İstanbul’un işgali sırasında Sultanahmet Meydanı’nda Halide Edip Adıvar’ın konuştuğu büyük mitinge katılmış, İstanbul’un ve ülkemizin işgalinin acısını kalbinde hissetmiştir. Binlerce öğrenci yetiştirerek ülkesine hizmet eden Hasene Hanım Bolâ ve Koca Mustafa Paşa İlkokullarının başöğretmenliğini t de yapmıştır. Ankara PTT Müdürlüğü nü de yapan Sabri llgaz ile evli olan milletvekilimizin bu evlilikten Fatma Perihan isimli bir de kızı olmuştur. Kızını çok erken (1945 yılında) kaybeden Sayın Ilgaz, o tarihten itibaren torunu Türkcan’ın hem annesi, hem de anneannesi olmuştur. 

Atatürk’ün kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanımasını sağladığı dönemden sonra, onun direktifleri ve önerisi ile 1940-1945 yıllar arasında Çorum ve 1945-1950’de ise Hatay milletvekili görevlerini üstlenmiştir. Halkevlerinin kurucuları arasında yer alan Sayın II. gaz zun yıllar partisi ile ilgisini kesmemiş ve 1960’dan sonra CHP İstanbul il Kadın Kolları Başkanlığı’nı yapmıştır.

Ömrünün her döneminde sosyal yardımlaşmaya ve hayır işlerine önem veren ve görev alan bu değerli hanımefendinin hizmetlerini bu kuruluşlar unutmamışlar ve cenazesine katılmışlardı. Bunlardan isimlerini not edebildiklerimi aşağıda veriyorum;

Türk Şehitlikleri imar Vakfı

İstanbul Sosyal Hizmetler Federasyonu

Donanma Derneği

Yoksullar Yardım Derneği

Ortaköy Fukara Perver Cemiyeti

Darülacezeye Yardım derneği

Kadın Eserleri Kütüphanesi Vakfı

Kıbrıs Kültür Derneği

Türk Dil Kurumu Kızılay çocuk Esirgeme Kurumu Verem Savaş

Türk Hava Kurumu

Yardım Sevenler Derneği

Sivil Genç Emekli Derneği

Sağır ve Dilsizler Rehabilitasyon Vakfı 

Çocuk Dostları

Türk Kadınlar Birliği

Harp Malulü Gaziler Derneği

Türk Basın Birliği

Kendisini ülkesinin hizmetine nasıl ve hangi kapsamda verdiğini yukarıdaki kuruluşları ve onların hizmetlerini gözünüzün önüne getirirseniz tahayyül edersiniz

‘I Atatürk her zaman Atatürk olarak yaşar” diyen Sayın llgaz’ın cenazesinde Cumhuriyet Halk Partilileri gözlerim aradı… Yanılmıyorsam kimse yoktu. Hâlbuki partilerin böyle eski çınarlara sahip çıkmaları gerekir.

98 yıl yaşayan Sayın Hasene IIgaz la Tanrı’dan rahmet ve biz Çorumlulara başsağlığı diliyorum.

Not: Burada verdiğim bilgileri torunu Türkcan Arıtan’dan öğrendim.

İstanbul 6 Mayıs 2000

Leave a Comment.