YİMPAŞ YOZGATSPOR – ÇOTAŞ ÇORUMSPOR

Bu sene Birinci Lig’e çıkacak uç takımdan ikisi belli oldu. Üçüncü takımın belirleneceği “Play-Off’ karşılaşmaları 8 takım arasında dün Antalya’da başladı.

Birinci Lig’e çıkan “Yimpaş Yozgatspor” ve “Siirt Jetpaspor”‘a başarılar dileyerek Anadolu’nun iki çok geri kalmış yöresinin sosyal ve ekonomik kalkınmasına ve tüm ülkede daha iyi tanınmasına fırsat yarattıkları için emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Bu yazımda komşumuz olan Yimpaş Yozgatspor’un başarısının arkasında yatan nedenler ile kendi şehrimizin takımının neden böyle bir durumda olmadığı üzerinde duracağım

Kuruluşunun 41. yılında, Birinci Lig’e çıkma başarısını gösteren bu takım, yıllarca kendi dar imkânları ile borç içinde ayakta durmaya gayret etti. Sporun firmaların reklamı ve tanıtımında önemli bir araç olduğunu düşünen kar payına dayalı halka açık bir ortaklık olarak kurulmuş bulunan 10 bin çalışanı ve yüzü aşkın şirketi bulunan Yimpaş tarafından Yozgatspor devir alındı ve Yimpaş Yozgatspor olarak yoluna devam etti.

Bugünlerde gazetelerde Yimpaş Yozgatspor’un bu başarısı basında aşağıdaki manşetlerle yer alıyor:

-Yozgat, futbolla yeniden doğan şe-

hit…

-Yimpaş’ın 1. Lig faturası 1 trilyon.

-Yılların ezilmişliği bir anlamda futbol takımları ile yeni kimlik yaratmış Yozgatlı’ya…

 -Yozgat insanı, “Büyük kentler de amele pazarında 10 kişiden sekizi Yozgatlıdır “imajını silmek için dört elle sarılmış futbola…

Bu başarının altında yatan ana neden Yozgat’ta Yimpaş’ın kurulmasıdır.

Çok odaklı şirketler kurulmasında ve başarılı olmasında Yozgat şehri ve insanları dikkati çeken büyük bir başarı göstermiştir. Yimpaş’ın yanında Çorum Çimento Fabrikası’nı alan Yibitaş’ı da saymak gerekir. Bu iki kuruluş Yozgat’ın kalkınmasında ve bugüne gelme sinde motor görevini üstlendiler. Basında yer aldığına göre, “Kentte hemen her yerde Yimpaş izi var. Alışveriş merkezleri, sağlık merkezleri, borsa şirketleri, dershaneler, inşaat sektörü, madencilik, plastik sektörü, mobilyacılık, turizm, ulaştırma Yimpaş patentli” 

Gazetemiz Çorum Haber de, Sayın Mehmet Yolyapar da bu konu ile ilgili anlamlı ve düşündürücü bir yazı yazarak hemşerilerimize “uyanın eeeyyyyy!…” şeklinde seslenmiş. Aynı yazıdaki “Açın otuz yıl önceki söylemlere bakın, değişen bir şey olmuş mu? Ama konuşa konuşa doyuma ulaşıyoruz ya… Çorum’da da yarın Çimpaş Mimpaş türeyecekmiş ne gam!..” satırları ile şehrimizde benzer adımlar atılamaması üzerinde sitem ederek duruyor.

Bu satırlar beni 1965 yılına götürdü. O yıllarda Almanya’da çalışan Dortmund ve civarında yaşayan Çorumlu işçiler, Almanya’dan döndükten sonra Çorum il Genel Meclisi üyeliği yapmış Osman Alparslan’ın gayreti ile bir araya gelerek şehrimizde bir yatırım yapmaya karar vermişler. Daha sonra Hannover de yaşayan biz Çorumluları da bu ortaklığa üye olarak daha da genişlediler. Zaman içinde kuruluşa “Çotaş Çorum Türk işçi Anonim Şirketi” ismini verdik. Bir müddet sonra başkanlı ğı ben üstlendim. Türkiye’ye geldik gereken desteği göremediğimiz için ne yatırım yapacağımıza karar veremedik. Doktora çalışmamı bitirip ülkeme geri dönmemden sonra başkanlığı Kemal Poyraz arkadaşım üstlendi ise de Çorumlular tarafından yeteri kadar desteklenmediğinden ve bir yatırım imkanı bulunmadığından zaman içinde dağıldı.

Gelecek yazımda tarihçesini geniş bir şekilde anlatacağım, “Çotaş” o zaman kurulabilmiş olsaydı belki de şimdi bu firmanın reklam amacıyla desteklediği “Çotaş Çorumspor”, Türkiye Birinci Ligi’nde yıllardan beri top koşturuyor olacaktı… İşte o zaman Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi takımlar Çorum’a gelecek, Çorum şenlenecek, esnafın yüzü gülecek ve kalkınmamız hızlanacaktı… Çorum bir üniversitesi kenti olacaktı.

İnşallah bu olay, Çorum da  küçük sermayenin bir araya gelmesi yolundaki başarısızlığı yıkmaya “Şok Etkisi” yapar…

Komşumuz Yozgatlıları kutluyor Yimpaş Yozgatspor’a başarılar diliyorum. Orta Anadolu’nun geri kalmış bir kentini kalkındırdıkları ve tanıttıkları için ‘ Yimpaş Holding’in yetkililerini ve ortaklarını şahsım ve Çorumlular adına tebrik ediyorum.

(İstanbul, 27 Mayıs 2000)

Leave a Comment.