FESTİVAL’DE İKİ GÜN (II)

Cumartesi sabahı Valimiz Atıl Üzelgün ile makamında buluştuk ve birlikte Çiftlik Çayırı’nda tertiplenen güreş müsabakalarına gittik. Belediye Başkanımız Sayın Prof. Dr. Arif Ersoy ile birlikte çok sayıda Belediye Başkanı ve diğer görevliler hazırlanmış bulunan tribünde yerlerini almışlardı. Güreş meydanının etrafı köy, kasaba ve ilçelerden gelenlerle birlikte tüm hemşerilerimizle iğne atsan yere düşmeyecek şekilde dolu idi. Bu kadar yüksek katılım, halkımızın ata sporuna duyduğu ilginin önemli bir göstergesi olduğu göz ardı edilmemelidir.

Çorum Belediyesi Mehter Takımı’nın gösterileri ve sundukları musile tüm katılanları coşturdu. Onların yürüyüşlerinde ve hareketlerinde, Osmanlı Devleti’nin yeniçeri askerlerinin Avrupa’nın ortalarına doğru ilerleyişlerini görür gibi oldum. O zamanlar mehter müziği Avrupa müziğini etkilemiş tanınmış müzisyen Mozart’ın Türk Marşı” oldukça mehter müziğinin tesiri altında kalmıştır.             

Kırkpınar’da da görevler üstelenen baş cazgır Mustafa Bursalının gür sesiyle güreş meydanına çağrılan küçük boy güreşçilerin, peşrev yaparak yürüyüşleri ve bizleri saygı içinde selamlayışları çok etkileyici idi. 25-31 ve 31-36 kilo güreşlerine katılan yavrularımız yeşil çayırda birbirlerini yenmeye çalışırken, gelecek için çok sevindim. Bu yavru(arımız arasından nice Yaşar Doğu’lar, Celal Atik’ler, Hamit Kaplan’lar çıkacak diye düşündüm. 2531 kilo ödül töreninde üçüncü olan yavruya altın madalyasını takarken, onu tebrik edip, öperken inşallah bu gençlere zengin ülkelerde olduğu gibi sahip çıkar ve onları olimpiyatlara hazırlarız temennisini içimden geçirdim. İlk üç dereceye girenler belediyelerimiz odanı güreşen yavrularımızdı ve genelde belediyelerimizin ata sporuna sahip çıktıklarını görmekten çok memnun oldum. Tüm belediye başkanlarımıza ve bu güzel müsabakayı tertipleyenlere teşekkürler.

Emin olun, er meydanından ayrılmayı istemedim. Sayın Belediye Başkanlarımızla birlikte, İsmail Alapala’nın Kobi Şöleni’ne katılanlara fabrikasını tanıtma toplantısına katılmak üzere üzülerek ayrıldım.

Alapala firmasında bu toplantıya gelen KOSGEB ve Tosyöv yetkilileri yanında kendilerini İstanbul’dan tanıdığım İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Necati Arıkan ve değerli eşi ile Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Aralat’la karşılaşmaktan büyük memnuniyet duydum. Alapala firmasının fabrikasını gezerken modern teknoloji uygulayarak imal ettikleri makinaları dünyanın dört bir köşesine ihraç ettiklerini duymak tüm katılanlar gibi beni de bir defa daha etkiledi.

Fabrikanın havuzlu güzel bahçesini ve içerisindeki küçük hayvanat bahçesini gezerken bir çevreci olarak etkilendim. Eksiden fabrikalardan tüm kirliliklerin yoğun olarak rastlandığı yeşilin olmadığı yerlerdi. Yeni nesil sanayici hem üretiyor, hem de çevreye önem veriyor. Ne güzel…

Çorum’a gelen misafirlere yakın ilgi gösteren Sayın İsmail Alapala’ya çok teşekkür ediyorum. Ankara, 29 Haziran 2000

Leave a Comment.