Festivaller ve Çorum Hitit Festivali

Dünya şehirleri festivalleri ile de tanınırlar. Bunlar arasında benim de katılmak imkanı bulduğum Salzburg Festivali (Avusturya), Bayreuth Festivali (Almanya), Edinburg Festivali (İngiltere), İstanbul Festivali ve Çorum Hitit Festivali bunlardan bazılarıdır.

Çorum Hitit Festivali’nin dışında kalanlar Avrupa Festivaller Birliği tarafından üye olarak kabul edilmiştir. Bu kabul o festivalin dünya normlarına uygunluğunu göstermektedir. İstanbul Festivali kuruluşundan dört yıl sonra 1977 yılında üye olarak kabul edilmiştir. Şu anda İstanbul Festivali bu kuruluşun 85 üyesinden biridir.

İnsanların en önemli ihtiyacı muhakkak ki kendisini doyurmak ve barınmaktır. Ama dini, kültürel ihtiyaçlar gibi benzerleri beşeri gelişmede etkili olmuştur. İlk asırlardan beri insanlar bir araya gelmiş bu ihtiyaçlarını çeşitli şekilde tatmin etmiş ve kutlamıştır. Bu kutlamalara ait duvar resimleri, oymalar ve tablolar günümüze kadar ulaşmıştır.

Festivallerde insanlar bir araya gelir, belirli süre için günlük dertlerinden sıyrılarak, kutlamalara katılır. O günler onun için unutulmaz anıları içerir. Normal yaşamında her zaman seyredemeyeceği, dinleyemeceği ve göremeyeceği kültürel ve sanatsal eserler bir noktada ayağına getirilir. Festivaller yapıldığı şehrin ekonomik yaşamına da büyük katkıda bulunurlar.

Çorum Hitit Festivali, bundan 20 yıl önce başlatılmıştır. Unutulmamalıdır ki İstanbul Festivali’nden.

8 yıl gibi bir kısa zaman sonra ilk defa 1981 yılında gerçekleştirilmiştir. Başlangıcından bugüne kadar başta Turhan Kılıççıoğlu olmak üzere tüm valilerimiz ve belediye başkanlarımız bu festivalin gelişmesi ve tanınması için üstün gayret gösterdiler. Şehrimizin hareketlenmesine sebep olan Çorum Hitit Festivali kapsamında değişik programları tertiplendi. Bu yıl değişik ülkelerden davet edilen beş folklor ekibi yanında yurt içinden de dört ekip katılıyor. Kenter tiyatrosu, Çorum Çocuk Tiyatrosu, Devlet Klasik Türk Müziği Topluluğu, Orfeon Oda korosu, Gazi Üniversitesi Türk Sanat Konseri, Devlet Tiyatrosu, Keman ve Piyano Resital, Borusan Filarmoni Orkestrası ve benzeri bir çok sanatsal etkinlik yanında leblebi yarışması, Bahçe Balkon Gül yarışması tertipleniyor sempozyum ve yanında toplantılar yapılıyor. Çok güzel hazırlanmış bu program Sayın Valimiz Atıl Üzelgün’e, Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Komşu illerimize göre farklılığımız ortaya koyan bu önemli faaliyet, her geçen gün gelişmektedir. Tüm Çorumlular, festivalimize sahip çıkmalıyız, Gelişmesine katkıda bulunmalıyız.

Bu yapıldığı takdir şehrimiz festival esnasında yerli ve yabancı turistler daha çok ziyaret edecektir. Bilhassa Boğazkale-Hattuşa’da her yıl verilecek konserler, Akdeniz’de Aspendos, Ege’de Efes Harabelerinde verilen konserler gibi bilhassa yabancı turistleri çekecektir.

Uzun bir süreden beri katılamadığım Çorum Hitit Festivaline 20 yılı kutlandığı için yarın katılacağım. Orta Anadolu’nun en büyük ve en nitelikli bu festivalini siz hemşerilerimle beraber yaşayacağım.

Gelişen bir Çorum temennisiyle…

İstanbul, 22 Haziran 2000

Leave a Comment.