GALATASARAY’I SEVİYORUM

İlk kez, bir Türk takımı UEFA Avrupa Kupasında final oynadı ve şampiyon oldu. Arsenal gibi kupayı daha önce kazanmış bir Avrupa futbol devini yıkarak Galatasaray Türk futbolu tarihindeki bu ilk zaferi yaşattı. Karşılaşma sonucunda Galatasaraylı futbolcular “Bu gurur hepimizin. Ülkemize kutlu olsun. Bu kupa yurdumuza armağan” diyerek bizlere birlik ve beraberlik hissini verdiler ve bizi sevindirdiler. Biz de millet olarak kendileri ile gurur duyuyoruz.

Şu anda hepimiz Galatasaraylıyız. Bu takımla övünüyoruz. Kısaca Galatasaray’ı seviyoruz. Ben yıllardan beri bu büyük takımı tutuyorum. Hafta sonlarında liglerde başta Galatasaray olmak üzere Çorumspor, Samsunspor ve Göztepe’nin aldığı neticeleri yakinen takip ediyorum.

Doğduğum yörenin ve her bakımdan çok sevindiğim şehrimizin takımını ilk sırada tutuyorum. Onun başarısı ile şehrimizin çok şeyler kazanacağına inanıyorum. İkinci Lig’e çıktığında ve birinci sırada oturduğunda ne kadar sevindi isem tekrar Üçüncü Lig’e düştüğünde de o kadar üzüldüm. İnşallah görünüşe göre zorda olsa tekrar İkinci Lig’e çıkar.

Babamın doğduğu, büyük annem ve büyük babamın mezarlarının bulunduğu şehrin takımı olarak Samsunspor’u da tutuyorum. Manevi hislerle bağlı olduğum bu şehrin takımının gelecek yılda Birinci Lig’de kalması ve oynayacak olması beni çok gururlandırıyor.

1972de İzmir’e taşındığımızda oturduğumuz Göztepe semtinde aynı ismi taşıyan futbol takımının kulüp binasının çok yakınına taşındık. Bu yakınlık ve komşuluk beni Göztepeli de yaptı On dört yıla yakın bir zamandan beri İstanbul’da yaşamama rağmen güzel İzmir’in bu takımına sempatim devam ediyor. Ne yazık ki bu takım bir defa daha Birinci Lig’e veda ediyor.

Evet, Galatasaraylıyım. Bu ‘durum UEFA Kupası’nın  ile ilgili değildir. İlkokulu bitirdiğim 1948 yılından beri Galatasaraylıyım. Gazipaşa İlkokulu’nu bitirdiğimde sınıf arkadaşım Uslu Araboğlu gibi bende İstanbul’da bulunan Galatasaray Lisesi’nde okumayı çok istemiştim. Rahmetli babam, yaşımın çok küçük olduğunu belirterek bu isteğimi uygun görmediği için bu arzum gerçekleşmedi. İşte o günden beri ben Galatasaraylıyım ve Galatasaray’ı seviyorum.

Şu anda tüm ülke Galatasaraylı ve bu takım övünüyor. Tüm ülke “En büyük Cimbom başka büyük yok!” sloganı (haykırışı) ile çınlıyor. Tüm ülke bu uluslararası başarı ile çok önemli bir toplumsal sevinç yaşıyor ve bu coşkuyu bayram havasında kutluyor.

Teşekkürler Galatasaray…

(İstanbul, 20 Mayıs 2000)

Leave a Comment.