2. FOÇA ÇEVRE FESTİVALİNDEN

5-9 Temmuz tarihleri arasında yapılan “2. Foça Çevre Kısa Filmleri Festivali” kapsamında Kentleşme ve Çevre konusunda ir söyleşi yapmak üzere Foça’da bulunuyorum.

Çandarlı Körfezi ile İzmir Körfezi arasında bir yarımada üzerinde bulunan Foça, tarihi 12 İyon kentinden birisi olup, burada yaşayanlar İ.Ö. 6. Yüzyılda Fransa’nın güneyinde Marsilya kentini kurmuşlar. Size bu yazımı Hotel Phokaia’daki odamdan yazıyorum.

İzmir’e 65 km uzaklıkta bulunan Foça Türkiye’nin doğası en az kirletilmiş yörelerinden biridir. Arkeolojik doğal ve mimarı değerlerin bir bütün olarak yer aldığı Foça sahip olduğu değerlerin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla 1990 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Foça’nın balıkçılık ve turizm başlıca geçim kaynaklarıdır.
Foça Festivali broşüründe Kaymakam Ahmet Ertürk Foçalılar “Çevre konusundaki sorumluluklarını hatırlayarak, doğal kültürel ve tarihi çevreyi koruyacak ve koruma bilincini yaygınlaştırmaya çalışacaktır.” Şeklinde bir açıklama yapmış, Belediye Başkanı Ali İlçam ise “Yıllardan bu yana doğaya verdiğimiz önem, çalışmalarımızda her zaman ilk sırada yer almaktadır” vurgulaması ile dikkat çekmiştir. Foça Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Hakan Barçın “çağımız sözüm ona gelişmeleri, dengelerin doğadan, çevreden yana bozulmasına neden oluyor. Bu sorun, gittikçe üstesinden gelinmez, onulmaz bir hal alıyor ve gerçek bir ölüm kalım savaşına dönüşüyor” cümleleri ile konunu önemini ortaya koymuştur.

Festivalin organizatörlerinden, kısa film yapımcısı yönetmen Vural Çavuşoğlu “ Kısa film özgürdür, etkilidir… Bu güç bu yıl ikinci kes Foça’da Çevre ile buluştu” diyerek kısa filmin, çevre bilincinin oluşmasındaki etkisini belirtmiştir.

6 yabancı ve 21 yerli filmin yer aldığı ve tarihi kalesinde gösterildiği bu festivalin eserlerini tek tek değerlendirmesini burada yapamayacağım. Her birisi çevre de mevcut sorunlara dikkat çekiyor ve önemli mesajlar veriyor. Bu gibi kısa filmlerin televizyonlarda gösterilmesinin sorunun bilinmesi ve insanlarımızın bilinçlendirilmesi açısından faydalı olduğuna inanıyorum.

Filmlerden birisi de Foça’da yaşayan foklarla ilgili idi. 1991 yılında Foça Akdeniz Foku Türkiye Ulusal Komitesi tarafından “Pilot Bölge” seçilmiş, ayrıca WWF (Dünya Yaban Hayatı Koruma Vakfı) bürosu da çalışmalarını Foça’da sürdürmektedir. Haziran 1993’ten beri proje ekibi tarafından yapılan araştırmalarda, Fokların yaşamak için Foça adalarını seçtiği belirlenmiştir. Foklar şehrin simgesi haline gelmiştir.

Bu festivalleri ile Foçalıların çevre koruma konusunda daha bilinçleneceğine ve yörelerinin güzelliklerini daha da koruyacaklarına inanıyorum. İşte o zaman Foça bir cennet olarak insanları kendisine daha fazla çekecektir.

Foça’dan sizleri selamlıyor ve bir defa daha çevremize önem verelim diyorum.

Foça, 7 Temmuz 2000