CUMHURBAŞKANIMIZI ZİYARET

Onuncu Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer’i Haziran ayının son günlerinde Marmara Stratejik ve Sosyal Araştırma Vakfı olarak ziyaret ettik ve kendisinden Kasım ayı başlarında yapılacak 3. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin kendisinin himayesinde yapılmasına müsaadesini ve bu toplantının açılışını yapmasını istedik.

Bu toplantıya giderken oldukça heyecanlı ve merak içinde idim. Kendisinden önce bu görevlerde bulunan Cumhurbaşkanlarımız Sayın Evren’i, Özal’ı ve Demirel’i kendim yakinen tanıdığım gibi, halkımız da tanıyordu. Yeni Cumhurbaşkanımızı Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak ortaya koyduğu onurlu tutumu, gösterişsiz yaşamı ve mütevazı tavırlarıyla halkımız az da olsa tanıyordu.

Sizlerle edindiğim izlenimleri paylaşmayı istiyorum;

Çankaya, eski gösterişli havasından oldukça uzaklaşmıştı. Kabul salonunda eskiden olduğu gibi televizyon kameraları ve sayısız gazeteci hazır bulunmuyordu.

Karşımızda politikacı olmayan, herhangi bir tabana dayanmayan, aktif siyaset deneyimi olmayan bir Cumhurbaşkanı bulunuyordu. Diğer taraftan kendisi “demokratik-hukuk devleti”ne inanmakta, vatandaşın devlete ve adalete güvenini yitirmiş olduğunu bilmekte ve her şeyden önce yolsuzluk konuşunda açıkça rahatsızlığını ortaya koyan kişiliği ile dikkati çekmektedir.

Afyon’da memur bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen Cumhurbaşkanımız gev dağılımındaki bozukluğu gören bir kimse olarak da dikkati çekmektedir.

Az konuşan, daha çok dinleyen Cumhurbaşkanımız Avrasya konusunda kendisinin ne kadar ilgili olduğunu yaptığı açıklamalarla ortaya koydu. Cumhurbaşkanlığı değişikliğinin devlet politikamızı değiştirmeyeceğini ve ilgimizin ortak bir şekilde devam edeceğini belirtti ve bu ülkelerle ilişkimizi sürdürmemizin yaşamsal önem taşıdığını vurguladı.

Yapacağımız toplantıya katılacağını ve destek vereceğini belirten Cumhurbaşkanımızla hatıra fotoğrafı çektirip ayrılırken Çankaya’nın, önümüzdeki yedi yıl eskilerden farklı bir Cumhurbaşkanına ev sahipliği yapacağı izlenimini edindim. İnşallah Sezer dönemi Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in içinde bulunduğu sorunların aşıldığı ve kalkınmış dünya ülkeleri arasında saygın. bir yer almasını sağlar.

Göreve başladığı zaman yazdığım yazıdaki “Haydi Cumhurbaşkanım bizleri toparla, birleştir. Başarılar…” temennimi tekrarlamayı istiyorum.

İstanbul, 13.Temmuz.2000

Leave a Comment.