GÜNİZ SOKAĞI ZİYARET

Haziran ayı başında Marmara Stratejik ve Sosyal Araştırma Vakfı olarak 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’i Güniz Sokak’taki evinde ziyaret ettik.

Vakfımızın tertiplediği 1. Türk Devletleri ve 2. Avrasya Ekonomik Zirvelerinin himayelerinde yapılmasını kabul etmiş ve desteklemiş bulunan Sayın Demirel’e bir defa daha teşekkürlerini sunan heyetimiz, kendisini 3. Zirve’de de ev sahibi olarak görme isteğini de kabul etmiş ve Avrasya ile ilişkilerimizi geliştirmenin ve her alanda derinleştirilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulamıştır.

Güniz Sokak, Sayın Demirel’in gelişi ile eski hareketli günlerine kavuşmuş. Yurdun dört bir tarafından gelen heyetler evin bahçesine sığmadığından sokağa taşmıştı. 50 yılı aşan devlet ve siyaset yaşamında Sayın Demirel’in halkı ile derin bir bağ kurduğunu bu durum gösteriyordu. Güniz Sokağa dönüşünde de halkı onu muhteşem bir şekilde karşılamıştı.

Sayın Demirel ile yaptığımız görüşmede gelecekle ilgili düşünceleri de soruldu. Köşkten yeni indiğini, şu anda kesin bir şey söylemesinin mümkün olmadığını, bir süre gelişmeleri izleyeceğini ve sonbahara doğru bir değerlendirme yapacağını ifade etti. İzlediğim kadarı ile kendisinin önderliğine ve rehberliğine ihtiyaç duyulması halinde bu görevi herhangi bir şekilde üstlenmekten kaçmayacağıdır. Kendisinin siyaset üstünde kalıp bilge kişi rolünü oynayacağını pek tahmin etmiyorum.

Bu konuda basma yer alan:

“Böyle karizmatik bir politikacının dolu dolu geçen devlet ve siyaset yıllarından sonra sorumsuz bir vatandaş gibi köşesinde oturma hakkı olduğunu sanmıyorum

“Ben Demirel’in merkez sağ’ derleyip toparlaması için politikaya dönmesi gerektiğini, bunun ülke için kaçınılmaz bir görev olduğunu düşünüyorum.”

“Demirel gibi çok deneyimli bir politikacının merkez sağdaki bu muazzam boşluğu görmediğini düşünmek büyük saflık olur.”

“Halkın güveneceği isimlerle başlatacağı bir hareketin büyük bir seçmen kitlesini arkasına alacağını da çok iyi bilir.

O nedenle Demirel’in ülke geleceği açısından yaşamsal olan böyle bir hareket başlatmasını onun kaçamayacağı bir görevdir.

Böyle bir hareketin başına geçecek yeni isimleri bir araya getirip bu hamuru kendi deneyimleriyle yoğurarak boşluğu doldurabilir.

Bunu yapacak tek politikacı da Demirel’dir.

Benim inancıma göre, bu da ülkeye yapacağı en büyük iyilik olacaktır.’ değerlendirilmesi ülkemizin içinde bulunduğu siyasal parçalanma nedeniyle genelde büyük bir çoğunluk tarafından tasvip edilmektedir.

Bakalım sonbaharda Güniz Sokaktan hangi rüzgarlar esecek..

İstanbul, 14. Temmuz.2000

Tufan Türenç, Demirel’i bekleyen yaşamsal görev, Hürriyet 17.Mayıs.2000

Leave a Comment.