KÖKLERINI ARAYAN YUNANLILAR

Bundan önceki yazımda Kayaköy’deki kilisenin restorasyonu ile ilgili bilgileri sizlere aktararak, “Bu toprakların bize ait olduğunu gösterebilmek için ülkemizin her yerinde ve özellikle Ege Bölgesinde camilerimizi, eski eserlerimizi koruyalım ve restore edelim. Yoksa bir gün buralar size ait değil derler şeklinde bitirmiştim

Bodrum’da okuduğum gazeteler genelde “Ege” ekleri veriyor. Normal olarak İstanbul’da ve Çorum’da bu ekleri okuyamıyoruz. Burada verilen haberlerden bazılarını, birlikte değerlendirebilmemiz için aşağıda sunuyorum;

KÖKLERİNE DÖNDÜ

Yunanlı şair Hacı Fatinos, ailesinin yaşadığı Didim, Akyeniköy’e geldi.

Yunanlı şair ve yazar Konstantinis Hacıfatinos, dedesinin 50 yıl yaşadığı Didim’in Akyeniköy Beldesindeki evine 17 kişilik aileşiyle ziyarete geldi. Hacifotinos, geçen yıl bulduğu evin Belediye Başkanı Yılmaz Öz tarafından “Türk- Yunan Dostluk Evi” yapılmaşına da teşekkür etti.

SEFERİS SOKAĞI DA TARTIŞILMIŞTI

İzmir’in Urla ilçesinde 1900 yılında doğan ve 1972 yılında yaşama veda eden şair Yorgo Seferis, daha önce de benzer bir tartışmayla gündeme gelmişti.

Şairin, İskele’de doğduğu evin de bulunduğu sokağa verilen ismi ANAP’lı Meclis üyesi Özcan Uzun’un önergesiyle yeni seçilen Belediye Meclisinde iptal edilmişti. Belediye Meclisinin CHP ve DSP üyelerinin karşı çıkmasına rağmen ANAP’lı Meclis üyelerinin oyları ile sokağın ismi geçersiz kılınmıştı.

ANAP’lı Özcan Uzun’un meclis tutanaklarına geçen “Biz Yunan’ı denize döktük. Yunan Düşmanıyız. Atatürkçüyüz” şeklindeki sözleri büyük tepki çekmişti… 

  Fakat daha sonra hem kamuoyu ve hem medyanın baskısı, hem de ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ın devredilmesiyle Yorgo Seferis’in adı, yeniden söz konusu sokağa verilmişti. Seferis’in adını taşıyan sokağın tabelası da Belediye tarafından yenilenmişti.

SEFERİS’E KARŞI DRAMALI HASAN

Türk Dernekleri, Yunanlı şair Yorgo Seferis’in doğumunun 100. yıl kutlaması (sempozyum şeklinde İzmir-Urla’da) ve Kayaköy

Turizm Projesinin gerçekleşebilmesi için Yunanistan’ın da adımlar atması gerektiğini savunuyor. Dernek sözcüleri,

“Kayaköy’ün restorasyonu ile turizme açılması yönündeki projeye destek verenler niye Yunanistan’ın da terkedilmiş bir Türk köyünün restore edip turizme kazandırmasını düşünmüyorlar?

Batı Trakya’da bir Şahin köyü var, Yunanistan burayı 1948’den beri toplama kampı gibi tecrit etti, Şimdi Kayaköy’e izin verenler neden Şahin köyünün de turizme kazandırılmasını istemiyor?

Seferis’in doğum yıldönümü kutlama programı karşılığında Selanik doğumlu Aka Gündüz’ün 104’üncü yıldönümünün Selanik’te, besteci Dramalı Hasan’ın 108’inci yıldönümünün Drama’da yazar Kazım Taşkent’in (bankacı, işadamı) doğum gününün Preveze’de kutlanması sağlanabiliyorsa bu projeyi biz de destekleriz” dediler.

Değerli okuyucularım, son yıllarda İstanbul’da dikkatimi çeken bir husus da, bilhassa zengin Yunanlıların dünyanın dört bir köşesinden davet ettikleri etkili insanların katılımı ile evlatlarının Vaftiz ve evlenme törenlerini Fener Rum Kilisesinde yaptıklarıdır. Bu törenlerin önemli bir kısmını Fener Rum Ortodoks Kilisesi Patriği Bartholomeos yürütmektedir.

Yunanistan’da doğru ve Türkiye’ye göç etmiş Türklerin, dedelerinin, babalarının doğup büyüdüğü yöreleri ziyaret etme arzularını orada doğdukları için vize vermeyerek Yunanistan’ın red ettiğini biliyor musunuz?

  O zaman bizim tarihimizde bize çok şeylere mal olmasına rağmen gösterdiğimiz hoşgörüyü göstermeye devam edelim mi? Yoksa bu hoşgö6ünün ileride bizlere nelere mal olacağını şapkamızı önümüze koyarak düşünelim mi?

Türk izini silenlere İstanbul’da, Anadolu’da, Ege’de varlıklarını dünyaya karşı göstermeleri ve ispat etmeleri için imkan verelim mi?

Bodrum, 4.Ağustos.2000

Yılmaz Ölmez, “Köklerine döndü” Milliyet Ege, 31.7.2000

“Seferis’e karşı Dramalı Hasan”.

4.8.2000

Leave a Comment.