BİR “DOĞRUCU DAVUT” VEFAT ETTİ

Geçen hafta geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat eden Botaş eski Genel Müdürü ve Kocaeli eski milletvekili Hayrettin Uzun’u çok yakinen tanımama rağmen, tutum ve davranışları ile hep dikkatimi çekmiştir. Kendisi, her türlü hırsızlık, vurgun düzeni ile yürekli bir şekilde mücadele etmiş dürüst bir insan olduğu için benim gözümde bir “Doğrucu Davut” idi.

Verdiği onurlu mücadele nedeniyle siyasi hayatı çok kısa süren (bir dönem), siyasette kirlenme, yolsuzluklar, rüşvet ve hükümetin yapısı ile ilgili icraatler nedeniyle 1998 Ağustos’unda ANAP’tan istifa eden, bir süre bağımsız kalan, 1999 yılı başı DYP’ne geçen orada 3 ay kalarak istifa eden ve Botaş Genel Müdürlüğü sırasında Fransız Teknik Gas Firmasının 12 milyonluk gecikme cezasını ödememek için kendisine 2 milyon dolar rüşvet teklif ettiğini açıklayan rahmetli Uzun’un basında yer alan bazı ibret verici açıklamalarını aşağıda ülkemizin içinde bulunduğu üzücü durumu ortaya koyduğu için değerlendirmenize sunuyorum.

  • Türkiye’de sistem üreterek değil, yürüterek zengin olmaya dayanıyor. O zaman da ister istemez devreye mafya giriyor. Mafya bu sistemin yürümesi için silahlı risk alıyor, işadamı ekonomik, siyasetçi is siyasi risk… Her grup yüklendiği riskin büyüklüğüne göre toplumsal hırsızlıktan pay alıyor. Bu üç grup zaman zaman birbirine girdiğinde biliniz ki aralarında kavganın tek sebebi paylaşımdan doğan anlaşmazlıktır.
  • Akkuyu Nükleer Santrali 3-4 milyar dolarlık bir proje. İhale bu kadar büyük olunca ortada dönen rüşvet büyük oluyor. İhaleye giren üç gruba da göz kırptılar. Söz konusu vaatler ve alınan rüşvetler nedeniyle ya 3 nükleer santral yapılacak, ya da ihale sürekli ertelenecek.
  • Yenen rüşvetler sizce ne oldu? Sorusunu “Ooo, onlar çoktan yatırıma(!) dönüştü bile… Villa oldu, yat oldu, kat oldu, İsviçre bankalarında hesap oldu…” diye cevaplandırıyor.
  • Bu mecliste iki tip milletvekili var; birincisi müteahhitlikten geçinenler, ikincisi müteahhitlerden geçinenler.

1945 yılında doğan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra Maliye Bakanlığı’nın çeşitli kademelerinde çalışan, Londra Büyükelçiliği Maliye ve Gümrük Müşavirliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Botaş (Boru Hatları ve Petrol Taşıma A.Ş.) Genel Müdürlüğü yapan Hayrettin Uzun’un eğer ailesine ulaşabilirsem “Doğrucu Davut” yaşamının kendisine nelere mal olduğunu ve geriye ne miras bıraktığını öğrenmeye çalışacağım.

Doğruların Allah’ın yüce katında özel bir yeri olduğunun bilinci içinde Hayrettin Uzun’a rahmet dilerken, ülkesini seven, dürüst insanların sayılarının çoğalmasını ve memleketimizin geleceğine onların yön vermesini temenni ediyorum.

İstanbul, 26 Eylül 2000

… “Nükleer Santrale Rüşvet Karıştı”, Yenibinyıl, 21.4.2000

Melih Aşık, “Uzun’dan kısaca” Milliyet, 22.9.2000