SİDNEY OLİMPİYAT OYUNLARI (II)

Bugün evde kaldım ve 2000 Sidney Olimpiyat Oyunları açılış törenlerini TRT 1 ‘den izledim. 1948 Olimpiyat Oyunları’nın açılışını o zaman teknik imkanlar bu kadar gelişmediği için radyodan dinlemiştim. Aradan 52 yıl geçmiş. Bu arada yalnız teknik ilerlemedi, sporda rekorlar kırıldı, sporcular hedeflerini daha yükselttiler

XXVII. Olimpiyat Oyunları, 1 10000 kişilik bu oyunlar için inşa edilen Sidney’in Avustralya Stadı’nda katılan 199 ülkeden gelen devlet başkanları, başbakanlar, bakanlar, hanedan mensupları yanında özel davetli olarak çağrılan dünya eski boks şampiyonu Muhammed Ali gibi şeref misafirlerini yer aldığı törene Avustralya Genel Valisi, Sidney Olimpiyat Oyunları Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Samaranch’ın konuşmaları ile açıldı. Ülkemizden Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Ünlü ’nün katıldığı bu törende Amerika’nın Başkanı Clinton’un kızı Chelsa’da yer aldı. Çok çok güzel hazırlanmış, muhteşem ve unutulmayacak bu açılışı bir sonraki yazımda sizlere aktaracağım. Tamamen dolu olan stattan yapılan yayını 4 milyar insanın televizyonları başında izlediği tahmin edilmektedir.

Törenlere Sidney 2000 Olimpiyat Orkestrası çaldığı parçaların eşliğinde katılan ülkelerin sporcu ve idarecilerinin geçişi ile devam edildi.

27 Olimpiyat Oyunlarında, ilk geçişi 1896’da yapılan Olimpiyat Oyunları’nın ev sahibi oluşu nedeniyle Yunanistan yaptı. (2004 Olimpiyat Oyunları Atina’da yapılacak) 154 oyuncu (92 erkek, 62 bayan) ellerindeki Yunan bayraklarını sallayarak tribünleri selamladılar ve büyük tezahürat aldılar. En son geçişi ise Avustralya yaptı. Onlar geçerken bütün stadyum ayakta idi ve coşku içinde kendi takımlarını alkışlıyordu

Bu geçişler esnasında ülkelerin isimlerini ihtiva eden tabelaları dikkatlice takip ettim. Bazı ülkelerin isimlerini dahi hiç duymamıştım. (24 ülke) Bu ülkeleri sizin de bilmeniz için aşağıda veriyorum: Amerikan Samboa, Aruba, Belize, Benin, Burkina Faso, Cape Verde, Kayman Adaları, Komoro, Cook Adaları, Cote D’l-voire, Mikronezya, Myanmar, Nauru, Palau, Saint Kitst Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent, Samao, San Tomet Principle, Solomon Adaları, Tonga, Bonnoto, Virgin Adaları, Tibar.

18. kez katıldığımız Sidney Olimpiyat Oyunları açılış törenlerinde ülkemizi 59 sporcu (49 erkek + 10 bayan) ile idareciler temsil etti. Güreşçimiz Hamza Yerlikaya bayrağımızı taşıdı. Özellikle Avustralya’da yaşayan Türklerin ve açılışa katılanların gösterdiği tezahürat oldukça moral verici idi. 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları’nda ekibimiz 4’ü altın madalya olmak üzere toplam 6 madalya olarak 20. sırada yer almıştı. Bu sıralamada Amerika 1, Rusya 2 ve Almanya 3. sırada bulunuyorlardı. İnşallah bu defa daha çok madalya alarak daha üst sıralara yükseliriz.

Törenden ilginizi çekeceğini düşündüğüm bazı önemli hususları aşağıda bilginize sunuyorum;

*             Kore ilk defa Olimpiyat Oyunlarına birlikte katıldı (Güney ve Kuzey Kore).

En kalabalık ekip olarak 631 sporcu ile Avustralya katılmış olup, Amerika 604, Rusya 456, Almanya 436 sporcu ile takip etmiştir.

*             İlk kez Filistin Olimpiyat Oyunlarında temsil edilmiştir.

*             En az sporcu ile katılan ülke Yemen olmuş ve 1 bayan ve 1 erkek olmak üzere iki atletle temsil edilmiştir.

*             Fas, Katar, Suudi Arabistan ekiplerinde hiç bayan sporcu yer almıyordu

*             Kıta Çin (Komünist Çin) ile Tayvan (Milliyetçi Çin) ayrı katıldılar

Yarışmaların ilk günlerinde Halter sporunda madalya alacağımız ümidi ile yazıma şimdilik son veriyorum.

İstanbul, 15.Eylül.2000

Leave a Comment.