İSTANBUL’DAKİ ÇORUM RÜZGARI (34-19)

Bu yazıma 34-19 başlığını koyuşumun nedeni, burada şehrimizle ilgili olarak yaşadıklarımı ve hissettiklerimi sizlerle paylaşmak istememdir.

Eski Şark Eserleri Müzesi – Çorum Müzesi

1883 yılında Güzel Sanatlar Akademisi olarak Osman Hamdi Bey tarafından yaptırılan ve içerisinde İslamiyet öncesi Arap Yarımadası eserleriyle, Mısır, Mezopotamya ve Anadolu eserlerinin sergilendiği Eski Şark Eserleri Müzesi, Garanti Bankası tarafından 2 boyunca desteklenen ve yenilenen ve yenileme çalışmaları sonucunda, 8 Eylül günü yeniden ziyarete açıldı.

Aynı akşam müzenin açılışı nedeniyle Kültür Bakanımız İstemihan Talay’ın da katıldığı bir davet verildi. Davetin açılış konuşmasını yapan sayın Bakan ve Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürü Dr. Alpay Pasinli müzelerin ülkelerin kültür yaşamındaki, önemine değindiler, yakın bir zamanda Çorum Müzesinin de açılacağını davetlilere duyurdular.

Bu önemli haber beni çok sevindirdi, Sayın Talay’la kokteyl esnasında bir araya gelince Çorumlular adına kendisine ve arkadaşlarına teşekkürlerimi ilettim. Eminim ki, müzemiz açıldığı zaman Türkiye’nin en önemli müzelerinden birisi olacak. Şehrimizin sahip olduğu kültür değerlerinin sergilenmesine ve gün ışığına çıkmasına imkan sağlayacak ve böylece şehrimiz daha çok ziyaret edilecek.

Çorumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Toplantısı

1991 yılından beri Behzat Aksoy’un üstün gayretleri ile İstanbul’da yaşayan Çorumluları bir araya getirmek için faaliyet gösteren dernek, son yıllarda yönetim kurulunda yaptığı değişiklikle daha dikkati çeken olumlu atılımlar yapıyor. Derneğin başkanlığını Makine Mühendisi işadamı Feramuz Öztürk üstlenmiş bulunuyor. Behzat bey genel sekreter olarak kendisine destek oluyor.

Basın sekreteri olarak çalışan ve Çorumlular arasında yakınlaşmayı sağlayan Yusuf Ziya Leblebici aynı zamanda derneğin yayınladığı “Çorum Kültür” dergisinin Genel Yayın Yönetmeni görevini de yürütüyor.

16 Eylül Cumartesi Akşamı hemşerimiz Faruk Süel sahibi olduğu kıyı kafe’de İstanbul’da yaşayan çok sayıda Çorumlu yanında Çorum Milletvekili Melek Denli, Sungurlu Kaymakamı ve Belediye Başkanı ile çok sayıda Çorumlular Kültür ve Dayanışma Derneğinin davetlisi olarak bir araya geldi. Davetliler arasında Çorumlu olmayıp da, kendisini Çorumlu gibi hisseden çok sayıda misafir de vardı. Bunlar arasında Bahçelievler ve Esenyurt Belediye Başkanları da sayılabilir. Bu toplantının hemşerilerimiz arasında büyük bir yakınlaşma sağladığını düşünüyorum. Dernek yöneticilerinin belirttiği gibi sık sık tekrarının faydalı olacağına inanıyor ve bu güzel faaliyetlerden dolayı dernek yetkililerini tebrik ediyorum.

Toplantıda ifade edildiği gibi bu dernek gibi İstanbul’da kurulmuş bulunan Çorum derneklerine, Çorum Kültür ve Eğitim Vakfı’nın (ÇEKVA) daha yakın ilgi göstermesi ve onları bir araya toplamasının gerekli olduğuna ben de inanıyorum. ÇEKVA yetkililerine bu temennilerimi ileteceğim.

Komet’in Sergisi

Çorum’da doğan asıl adı Gürkan Coşkun olan sanat dünyasında Komet olarak tanınan ve halen Paris’te yaşayan ve sanatsal faaliyetlerini sürdüren hemşerimizin “İdi-İdim-İdik” isimli sergisi Dolmabahçe Kültür Merkezi’nde açılmış bulunuyor.

Kendisini kişisel olarak tanımama rağmen, sanatsal kişiliği ve dünya çapında bir sanatçı oluşu nedeniyle bir hemşerisi olarak gurur duyuyorum. Önümüzdeki günlerde ziyaret edeceğim sergisinde inşallah kendisi ile karşılaşır ve tanışmak imkanı bulurum.

Sizlere, İstanbul’u saran Çorum Rüzgarlarını estirmeye çalıştım.

İstanbul 18 Eylül 2000