SOYKIRIM TASARISI GERİ ÇEKİLDİ

Uzun bir süreden beri ülkemiz gündeminde önemli yer tutan “Ermeni Tasarısı” ABD Temsilciler Meclisi gündemine alınmasına rağmen Başkan Clinton’un ve Genelkurmay Başkanı Shelton’un, Temsilciler Meclisi Başkanı Hastert’e yazdıkları mektuplar etkisini gösterdi ve tasarımı gündemden geri çekildi.

Başkan Clinton mektubunda; “Sizi Türkiye ile ilişkilerimizi bozacak bu tasarıyı gündemden çekmeye davet ediyorum” diyor ve “Dünyanın bu sorunlu bölgesinde Saddam Hüseyin’in yarattığı tehdide karşı mücadele, Ortadoğu’da barış ve istikrar uğruna çalışma, Orta Asya ve Balkanlarda istikrar arayışı ve yeni enerji kaynaklarını geliştirmek çabası içindeyken, Amerikan çıkarları bu tasarıdan zarar görebilir” şeklinde vurgulama yapıyor.

Genelkurmay Başkanı Shelton ise mektubunda “589 sayılı tasarının geçmesinin, Ortadoğu’daki ulusal güvenlik çıkarlarımızı ciddi şekilde yaralamasından derin kaygı duymaktayım” diyor ve “Kuzey Keşif Operasyonları ve Balkanlar’da Türkiye’nin verdiği destekten dolayı müteşekkür olduğumuzu gösteren her sinyali Ankara’ya göndermeliyiz.” Şeklinde önemli bir uyarı getiriyor ve tasarının geçmemesini istiyor.

Ankara’nın yoğun baskısının bu tasarıya başlangıçtan beri karşı olan Amerikan yönetiminin son dakikada bu önemli adımları atmasına neden olduğunu belirtmek gerekir. Bu netice Türkiye için büyük bir başarı olarak yorumlanabilirse de Ermeni Diasporası ve Ermenistan bu “siyasi yenilgi”yi zor kabul edeceklerdir. Eminim ki bu tasarı gelecek yıl tekrar sunulacaktır.

Bu Çarşamba akşamı emekli Büyükelçi-Yazar Kamuran Gürün’ün İstanbul’da yapılan “Taksim Toplantısı”nda ifade ettiği gibi “Türkiye’ye karşı olan şer odakları” yani “Ermenistan, Yunanistan, Ermeni Diasporası ve Rum Diasporası devamlı olarak Türkiye’ye ve Türklere karşı işbirliği içinde olmuşlar Türkiye’yi parçalayacak istemişler ve tuzaklar kurmuşlardır. Bu “Dörtlü”nün ne zaman hangi kartları oynayacağının belli olmadığını belirten sayın Gürün, 1975 yılında dıraşıda görevli dışişleri mensuplarının ve büyükelçilerin öldürülmeye başlandığını belirterek 1984 yılı sonunda bu olayların tavsadığını ama 1985’de PKK’nın Şemdinli ve Eruh’u basarak başka bir planı uygulamaya konduğunu ifade etti.

Dün akşam katıldığım “Marmara Grubu Toplantısı”nda konuşan iş adamı Jek Kemhi Türkiye adına yurtdışında iş adamlarınca yürütülen faaliyetleri anlattı 1974 yılında yapılan Kıbrıs Harekatı Sonunda ABD tarafından ülkemize uygulanan “Ambargonun kaldırılması için gittiklerinde Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin oradaki Rum Lobileri tarafından ne kadar yanlış bilgilendirildiklerini üzülerek gördüklerini ifade etti. Ayrıca 1492 yılında dinlerinden dolayı “Soykırım”a uğrayan Musevileri Osmanlıların ülkelerine kabul ederek büyük bir insanlık örneği sergilediklerini ifade ederek “500 yıldan beri Avrupa’da binlerce katliam yapılmışken Türkiye’de hiçbir zaman böyle bir şey olmadığını” temsilciler meclisine duyurduklarını ve oradaki Musevi Lobisinin de gayretleri ile ambargoyu kaldırttıklarını belirtti.

Bu tasarının geri çekilmesinden sonra genelde olduğu gibi rehavet havasına girmemeliyiz. Bundan böyle bize karşı devamlı olumsuz ataklar içinde olan “Dörtlüye” karşı girişimlerimizi sürdürmeliyiz ve bilhassa Amerika ve Avrupa’da “Soykırım” iddiası ile ilgili hakikatleri duyurmalıyız lobi faaliyetlerine ağırlık vermeliyiz ve biz de onlar gibi yurtdışında yaşayan Türkleri organize etmeli ve etkin ir “Türk Diasporası” oluşturmalıyız.

İstanbul, 20 Ekim 2000