34-19

Bugünkü yazımın başlığını 34-19 olarak belirledim. Bundan böyle zaman zaman yaşadığım şehir olan İstanbul ile doğduğum şehir olan Çorum’u ilgilendiren konuları bu şehirlerin trafik kodlarını esas alan rakamları içeren yazılarımla sizlere aktaracağım.

Gazipaşa İlkokulu’nun Yeni Binasının Açılışı    

1948 yılında mezun olduğum ilkokulumun 1996 yılında Çorum depreminde zarar görerek kullanılmaz hale gelen binasının yerine Valilikçe yeniden yaptırılarak binanın eğitime açılmasını memnuniyetle öğrendim. Eski günlerimi hatırladım. Yetkilileri tebrik ediyorum.

Kız Kulesi Halka Açıldı

Hemşerimiz işadamı Ahmet Hamoğlu’nun 49 yıllığına kiraladığı Kız Kulesi uzun süren bir yenileme ve gerekli izinleri alma döneminden sonra oldukça geniş bir kutlama ve katılımla açıldığını basında yer alan haberlerden öğrendim. Buradan kendisine başarılar dileklerimi iletmeyi istiyorum.

İhsan Özkes’in oğlu evlendi

Hemşerimiz, İstanbul Beyoğlu Müftüsü İhsan Özkes’in oğlu Yusuf ihsan ile nişanlısı Dilek Bursalı’nın nikah törenlerine katıldım. Yusuf İhsan’ın nikâh şahitliğini memnuniyetle üstlendim. Gençlere mutluluk diliyor, ailelerini tebrik ediyorum

ÇEKVA’da Çorumlu Genç Üniversite Öğrencileri ile Buluşmam

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı Gençlik Kolu tarafından bir buluşma çayına davet edilen ve çoğunluğunu bu sene İstanbul’daki üniversiteleri kazanan öğrencilerin oluşturduğu gruba Ekim ayı ortalarında davetli konuşmacı olarak hitap etmem Vakıf Genel Sekreteri Filiz Acar tarafından istendi.

Onları ümitlendirmek ve geleceğe emin adımlarla yürümeleri için hayat tecrübelerimden faydalanarak bilgiler aktardım. Esas hedefleri olan yüksek tahsillerini başarılı bir şekilde bitirmelerini ve bu sürede her konuda kendi(erini yetiştirmelerini istedim.

Çorumlu gençlere sahip çıkan, burs veren ve Vakfın binasını onlar için her zaman açık tutan yöneticileri, Gençlik Kolu mensuplarını ve Vakfı maddi ve manevi olarak destekleyenleri kutluyorum.

Çorum’da yaşayan hemşerilerimizin de bu gençlere burs vererek yardımcı olmasını bekliyorum ve istiyorum.

Fen Liseleri Giriş Sınav Hazırlık Kursu 

ÇEKVA tarafından 4 yıldan beri Çorum’daki ofisinde başarı ile yürütülen yetenekli ve maddi durumu iyi olmayan öğrencileri özellikle fen liselerine ve anadolu liselerine İstanbul’daki üyelerinin sponsorluğunda (desteğinde) hazırlayan ‘Fen liseleri Giriş Sınav Hazırlık Kursu” bu sene Çorum’da oturan kentdaşlarımızdan da (maddi ya da manevi) olumlu tepki alınıncaya kadar (bir süre için) ara verilmiştir.

Bu konuda ÇEK VA Yönetim Kurulu Başkanı Turan llgaz, Vakfın “ÇORUMEVİ” isimli dergisinin son sayısında şunları yazmıştır;

“Çorum’da oturan kentdaşlarımıza, özellikle de Çorum’da yerleşik 300’ü aşkın hanımefendimize yaptığımız ‘Çorumlu çalışkan ve yetenekli gençlerimizi Fen Liselerimize özendirelim, yarım saatçik olsun ziyaretimizle, manevi desteklerimizle onları yüreklendirelim!… doğrultusundaki çağrılarımıza olumlu tek bir tepki sıcak bir ilgi (veya bir yanıt) alabilmiş değiliz. Bu nedenledir ki, önümüzdeki öğrenim döneminde bu kurslara bir süre ara vermeyi, bir başka anlatımla; Çorumlu çalışkan yetenekli gençler arasından bilim ve sanat adamı yetiştirilmesini amaçlayan (4 yıldır yüzde yüz başarıyla yürüttüğümüz) temel projemizi, özlemini çektiğimiz bu sıcak ilgiye kavuşuncaya dek, askıya almayı kaçınılmaz bulmaktayız.

Kim bilir, çoğu alanda olduğu gibi, bilim ve sanat alanlarında da kendimize bir şey üretmeden, hep başkalarının ürettiği, hazır bilgilere konmak ve bizim için de bir şeyler üretirler elbet… diye beklemektir işin doğrusu.  Ancak, ben gene de bir sıcak ilgiyi kesinlikle bekliyorum.

Bu konuda verilen karar beni çok üzdü, siz ne düşünüyorsunuz? Gelecek yazımda düşünce ve önerilerimi ortaya koyacağım.

34 ve 19’da yaşayanları sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

İstanbul, 15.Kasım.2000

Leave a Comment.