ÇORUM LİSESİ İSMİ TEKRAR CANLANDIRILMALIDIR!

Son günlerde Çorum Haber Gazetesi’nde Dr. Sadık Ahmet İlköğretim Okulu yanında yapımı tamamlanan liseye isim verilmesi konusu önemli bir haber olarak yer almaktadır.

Bu okula “Çorum Lisesi” ismi verilmesi düşünülmüş ise de gelen tepkiler nedeni ile bu isimden vazgeçilmiştir.

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ayan’ın tepkilerin sürmesi üzerine “Çözüm önerilerine açığız. Öneri gelirse değerlendiririz” şeklinde yaptığı açıklama üzerine ben de değerlendirmek üzere teklifimi aşağıda sunuyorum.

Yıllarca bir lise özlemi çekmiş ve merhum Noter İhsan Sabuncu oğlu ve arkadaşlarının büyük uğraşıları sonucu Çorum Lisesi 1946 yılında açılmış ve böylece Çorumlu gençler başka şehirlere gitmekten kurtulmuşlardır. Ben de Çorum Lisesi’nden 1956 yılında mezun oldum. Bu lisenin ismine 1980’li yıllarda Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün ismi eklenmiş ve okulun adı “Çorum Atatürk Lisesi” olmuştur. O zamandan beri biz eski mezunların “Çorum Lisesi” mezunuyum dediğimizde özellikle genç dinleyenler hangi liseyi kastettiğimizi pek anlamamaktadırlar. Hepimiz mezun olduğumuz “Çorum Lisesi”nin bize verdiği eğitimle gurur duyuyoruz ve o ismin yaşatılmasını istiyoruz.

Büyük devlet adamı Atatürk isminin bir okula verilmesi veya ismine eklenmesi o okul için büyük bir gurur vesilesidir. Dünya siyasetinde yer alan yüzlerce isim bugün anılmaz iken Atatürk ismi unutulmamıştır ve Türk Milleti tarafından sonsuza kadar yaşatılacaktır.

Bu noktada benim düşüncem, Çorum Atatürk Lisesi’nin isminin tekrar “Çorum Lisesi” olarak değiştirilmesi ve yeni yapımı tamamlanan lisenin isminin ise “Çorum Atatürk Lisesi” olarak isimlendirilmesidir. Son 14 yıldan beri mezun olanların okulun ilk ismi olan Çorum Lisesi ismini taşımasını anlayışla karşılamalarını bekliyor ve anlayış göstermelerini rica ediyorum.

Sayın Valimiz Atıl Üzelgün’ün ve Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ayan’ın bu teklifimi incelemelerini ve mümkün olduğu takdirde bu değişikliğin yapılması için gereğini yapmalarını istirham ediyorum. Bu gerçekleşirse “Çorum Lisesi”ni kuranların ve oradan mezun olanların memnuniyeti sonsuz olacaktır.

İstanbul