BİLGİSAYAR VE İNTERNET

Geçen hafta bugün (Pazar günü), ilki 1982 yılında, 6.sı ise bu yıl düzenlenen Compex 2001 “Multimedya ve İnternet Fuarı”nı Lütfi Kırdar Fuar Merkezinde ziyaret ettim. Bilgisayar ve internet kullanıcılarını ve meraklılarını en yeni teknolojilerle buluşturan bu fuarda 500’ün üzerinde marka temsil ediliyordu. Daha çok genç neslin ziyaret ettiği bu fuarda bu teknolojiyi az veya hiç bilmeyen eski kuşaklar pek yoktu.

Eğitimden bankacılığa, alışverişten eğlenceye kadar tüm yönleri ile insan hayatına giren bilgisayar ve internet ürünlerin her geçen gün hızlı bir değişiklik ve yenilik göstermektedir.

Bilindiği gibi bilgisayarlar içinde bulunduğumuz modern çağın vazgeçilmez donatımları olup bu çağın “bilgi çağı” olarak nitelenmesine vesile olmuştur. Bilgisayar nedir sorusunu açıklayan bazı hususları aşağıda kısaca veriyorum;

* Önceden belleğine kaydedilmiş ve bir dizi aritmetiksel ve mantıksal işlemden oluşan programlara göre verileri otomatik olarak işleyen bir elektronik alet olup, yönetim, muhasebe, bilim, tıp, teknik, sanayi ile ilgili alanlarda ve kişisel amaçlarla kullanılmaktadır.

* Karmaşık birleştirme kuralları, gelişmiş biçimleme komutlarını içeren, üç boyutlu, etkileşimli çizim (bilgisayar destekli tasarım) sisteminin kullanımını sağlayan alet.

* Belgelerin dizgisini, sayfa düzenini yapmaya yarar.

* Tıpta, gözetim ve teşhise yardımcı araç.

* Sinemayı evin içine sokan alet.

* Gelişen bilgisayar teknolojisi ile bugün internet sayesinde dünyanın her köşesindeki herkese ve her noktaya ileşilmektedir. İnternet dünya çapındaki en büyük bilgisayar ağı olup onbinlerce bilişim ağını birbirine bağlamaktadır. Bu sistemden faydalanabilmek için modern bir bilgisayar ve bir telefon hattı yeterli olmaktadır.

Bilgisayar ve internet kullanarak hazırlanımş bulunan sayılarla ifade edilemeyecek web siteleri yardımı ile her türlü bilgiye anında ulaşabiliyoruz.

Varsa, evinizdeki sistemde

www.galatasaray.com

www.fenerbahçe.com

girişi yaparak takımınızın sahasında gezebilirsiniz.

Goethe’nin rejisör Peter Stein tarafından sahnelenen en meşhur eseri Faust’u

www.faust-stein.de

isimli web sitesinden izleyebilirsiniz.

Bugün Amerika ve Kanada’da 140 milyon (nüfuslarının yüzde 50’si), Avrupa’da 84 milyon (nüfuslarının yüzde 20’si) ve Türkiye’de tahmini 1,5-2 milyon (nüfusumuzun yüzde 3’ü) internet kullanmaktadır.

Dünyada her geçen gün internet sayesinde elektronik ticaret de gelişmektedir. Bugün dünyada yaklaşık 250 milyar dolarlık E-Ticaret yapılmaktadır. Almanya için yapılan bir değerlendirmede en çok E-Ticaret seyahat, borsa, kitap ve bilgisayar alanlarında gerçekleşmekte olup gıda, giyim ve otomobil sektöründe de önemli gelişmeler vardır. Amerika’da internet üzerinden ticaret yapan firmaların, bu teknolojiyi kullanmayanlara nazaran yüzde 60 daha fazla satış yaptıkları Texas Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma ile belirlenmiştir.

  1. yüzyılın bu gelişmelerini dikkate alarak bir an önce bilgisayar ve internet kullanımını yaşamımızın ayrılmaz parçası haline getirelim.

Ülkemizin kalkınmış ülkeler sayesinde gelebilmesi için önemli adımlar atılmalı ve bilgisayar eğitimine ağırlık verilmelidir.

İstanbul