KISA ÇORUM SEYAHATİM

Dün özel nedenlerle Çorum’da birkaç saat kaldım. Tesadüfen karşılaştığım birkaç dostumu kucaklarken kendimi çok mutlu hissettim. İnsanın doğduğu ve büyüdüğü yöreyi tekrar görmesinin verdiği sevinci tarif edemem.

*   *   *

Çorum Mühendislik Fakültesi öğrencisi ile, İstanbul’dan Çorum’a gelirken otobüste yanımdaki koltukta oturan gençle sohbet etmeye başladım. Kendisinin bu sene yeni açılan Mühendislik Fakültemizin Makine bölümünde okuduğunu öğrenince ilgim daha da arttı.

Fakültesini, kaldığı yurdu ve Çorum’u beğeniyordu. Ayrıca başta Dekan Prof. Dr. Satılmış Basan olmak üzere diğer öğretim elemanlarının da kendilerine her konuda büyük yakınlık gösterdiğini ifade ediyordu. İstanbul’da oturmasına rağmen Çorum’u yaşanabilir bir yer olarak görüyordu.

Onunla sohbetimizde Çorum’da yaklaşık 3500 civarında yüksek tahsil gören öğrenci olduğunu ve kendisinin ayda 60 milyon civarında masraf yaptığını öğrendim. Öğrencilerin önemli bir kesiminin yurtlarda kalmayıp ev kiraladıklarını, bu durumda aylık giderin en az iki katına ulaştığını da ifade etti.

Daha üniversitemizini açılmadığı bu ortamda, mevcut öğrencilerin Çorum’a 2 ile 3 trilyon TL.sı bıraktıklarını tahmin ediyorum. Buna bu yüksek öğretim kuruluşlarının maaş ve diğer giderlerini eklediğimizde bu meblağın yılda 6-7 trilyon TL olduğu düşünnebilir. Yatırımlarda eklenirse bu girdilerin şehrimiz için nekadar önemli olduğu görülür.

Burada iki noktanın altını çizmeyi istiyorum;

1-Üniversitemiz bir an önce kurulmalı.

2-Şehrimizde yüksek tahsil gören gençlere yakınlık gösterilmeli, onlara sahip çıkmalı ve sevgi ile yaklaşılmalı.

*   *   *

Çorumlu esnafın durumu zor!

Ülkemizde uygulanan istikrar programı, tüm ekonomimizi ve esnafımızı müthiş bir şekilde etkilemiş bulunuyor. Her geçen gün ülke çapında kepenkler indirilmekte ve işyerleri kapatılmaktadır.

Çorum’da da durumun farklı olmadığını, esnafın büyük bir sıkıntıda olduğunu, siftah yapmadığını ve 400’e yakın esnafın dükkanını kapatmak üzere olduğunu büyük bir üzüntü ile öğrendim.

Kimseye yük olmadan yaşamını sürdürmeye çalışan esnafımızın sorunlarına sosyal barışı da dikkate alarak yetkililer bir an önce eğilmeli ve çözümler bulmalıdır.

*   *   *

Kent Haber’i okurken

Uğradığım bir büroda Çorum’da yeni yayınlanmaya başlayan Kent Haber gazetesini gördüm ve okudum. Gazeteyi daha önce Çorum Haber gazetesi kadrosunda yer alan Nusret Duran’ın çıkardığını memnuniyetle gördüm. Kendisine ve Kent Haber’e başarılar diliyorum.

*   *   *

Birkaç dakika için uğradığım Çorum Haber Gazetesi’nde Genel Müdür Mehmet Yolyapar’la görüşürken sanki sizlerle birlikteydim değerli okuyucularım…

İstanbul, 16.Şubat.2001