MUSTAFA YILDIRIM’IN DAVETİ

Cuma günü İstanbul’da eski Çorum Valimiz Mustafa Yıldırım’ın davetlisi olarak 1. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında yer alan Malatya standında (sergi yeri) tertiplenen “Fotoğraflarla Malatya Sergisi”nin büyük ilgi gören açılışına katıldım.

Uzun bir süreden beri görüşemediğim sayın Yıldrım ve değerli eşi Perihan Hanımefendi Çorum’dan ayrılalı yıllar olmasına rağmen Çorum’u ve Çorumluları hiçbir zaman unutamıyorlar. Bu davete katılan hemşehrimiz Ali Haydar Öztaş ve eşi Sezin Hanımefendi ile birlikte Çorumlular olarak sayın Valimizle birlikteliğimizi ve candan yakınlığımızı gören Malatyalılar çok etkilendiler.

Diğer taraftan Malatyalı eski bir milletvekilinin sayın Yıldırım’ın Malatya’ya geldiği dönemde önemli sorunlar bulunduğunu Valinin olumlu tutumu ve insanlara sevecen yaklaşan kişiliği sayesinde bu sorunların büyük bir kısmının aşıldığını ve yaraların sarıldığını söylemesi beni çok etkiledi ve sevindirdi.

Serginin açılışından sonra yöresel folklor gösterileri sunuldu ve kayısısı ile de meşhur olan Malatya’nın yöresel bir tatlısı ikram edildi. Tereyağından kızartılan kayısının üzerine döğülmüş Antep fıstığı serpilerek ikram edilen bu tatlıyı çok beğendim.

Bu arada aynı fuarda Çorum standının da açılmış olduğunu orada öğrendim. Sayın Yıldırım ve eşini tebrik ederek Çorum standını gezmek için Malatya standından ayrıldım.

Çorum standında İl Turizm Müdürümüz İbrahim Yıldız ve arkadaşlarının verdikleri bilgileri yakın ilgi içinde dinledim. Kendilerinin Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nı (ÇEKVA) arayarak bu fuara tüm Çorumluların katılmalarını sağlamada aracı olmalarını istediklerini açıkladılar. Ne yazık ki haberleşmede bir aksama durumu doğmuştu.

Çorum standında, şehrimizindoğal ve tarihi zenginliği tanıtılıyor videoda sunum yapılıyor ve leblebi ikram ediliyordu. Ayrıca İl Turizm Müdürlüğünce yeni hazırlanan 1/10000 ölçekli Çorum Kent Planı, Çorum Boğazköy, Alacahöyük, Şapinuva (Ortaköy) örenyerleri kataloğu ve Çorum 2001 broşürü dağıtılıyordu. Çok özel konumda olanlara da yine İl Turizm Müdürlüğünce hazırlanan “Çorum Tarihi ve Halk Oyunları” bilgisayar disketi ve leblebi hediye ediliyordu.

81 ilimizden yalnız 14’ünün temsil edildiği bu fuara katılmamızı büyük memnuniyetle karşılıyorum. Bu katılımı sağlayan başta sayın valimiz Atıl Üzelgün’e ve diğer yöneticilere, Ticaret ve Sanayi Odasına, Leblebiciler Derneğine, Turizm İşletme Belgeli tesislere ve bilhassa Otel Anitta, Büyük Otel, Kolağası Otel, Sarıgül Otel ve Mavi Otel yetkililerine ve ayrıca yukarıda belirttiğim harita ve broşürlerin basımını sağlayan Anadolu Bankasına, Hitit Döviz firmasına ve İl Özel İdare Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Böylece şehrimizin uluslararası ve iç turizmini geliştirilmesine imkan sağladıklarını vurgulamayı istiyorum. Standda bulunduğum sürede Japon Tur operatörlerinin Şapinuva ve diğer yörelerimiz hakkında İl Turizm Müdürlüğü yetkililerinden ve Otel Anitta Şefi Serdar Bozkurt’tan bilgi aldıklarını memnuniyetle izledim.

Malatya Valisi Mustafa Yıldırım ve eşi, Belediye Başkanı Mehmet Yaşar Cerci ve kalabalık bir Malatya grubu Çorum standını ziyaret etti ve başarılar diledi. Ali Haydar Öztaş ve eşi de uzun süre Çorum standında kaldılar.

Gelecek fuarlara da muhakkak katılalım ve standımızı daha geliştirelim. Şehrimize gelen her yabancı ve yerli turistin ekonomimize ve yatırımlarımıza önemli katkıları olacağını unutmayalım. Bu nedenle sağlayacağımız desteği artıralım.

Gayretlerinden ve başarılarından dolayı Çorum İl Turizm Müdürlüğünü tebrik ediyorum.

Sayın Yıldırım’ın tüm Çorumlulara sevgi ve saygılarını iletiyorum.

İstanbul