ARKADAŞIM KEMAL POYRAZ İLE

Aachen’deki işlerim bitince, onbir yıl kaldığım Hannover’e geldim. Zaman zaman yazılarımda bahsettiğim bu şehirde birçok Türk ve Alman arkadaşım yaşamaktadır. Bunlardan bir kısmı da Çorum kökenli olup Kemal Poyraz ile rahmetli Vahit Terlemez ve Hikmet Burhan aileleri yaşamlarını burada sürdürmektedirler.

Beni Hannover Tren İstasyonunda karşılayan ve evinde misafir eden Kemal ile Almanya’da ilk karşılaşmamız Şubat 1957 yılında Münih Tren İstasyonunda olmuştu. Değerli hemşihrimiz avukat Mümtaz Araboğlu ile kendisini Yalçın Alaybeyoğlu ile birlikte karşılamıştık. Onlar bizden yaklaşık altı ay sonra yüksek tahsil için Almanya’ya gelmişlerdi.

Amcası Almet Poyraz ve babası Abdullah beyle birlikte ticaret yapan ve benden beş yaş büyük olan Kemal’i mahalle komşusu ve okuldan yakınen tanıyordum. Ticari bakımdan gölgede kalmayı istemeyen ve bu konuda istediğiniyapamayacağını düşünen Kemal, girmiş olduğu İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ndeki eğitim hayatını yurt dışında sürdürmeye karar verince Almanya’ya gelmişti.

1957 yılında birlikte başladığımız inşaat mühendisliği tahsilimiz esnasında kaldığımız yurtdaki odalarımızın yan yana oluşumuz bizleri birbirimize daha da yakınlaştırdı. 44 yıllık bu arkadaşlığımızın uzun yıllar sağlık ve mutluluk içinde sürmesini tanrıdan temenni ediyorum.

Mezuniyetinden sonra Hannover’de bir mühendislik firmasında çalışan Kemal, uzun yıllardan beri tanıştığı Hannelore ile evlendi. Müslüman olan ve Hale ismini alan eşi ile birlikte 1970’lerde Türkiye’ye dönen Kemal, Ankara’ya yerleşti ve mühendis olarak bir firmada çalışmaya başladı. 1971 krizinden etkilenen firmasından ayrılarak tekrar Almanya’ya geri döndü.

Dönüşünden itibaren çalıştığı mühendislik firmasından yaş hatti nedeniyle emekli olan Kemal, halen bu firmaya ve burada işlerini kuran Türklere danışmanlık yapmaktadır. Herkesin Kemal ağabeysi olarak büyük saygınlık sağladığından her türlü faaliyete ve sosyal girişime destek vermektedir. Eşi Hale de Hannover’de Türk kadınlarının tüm faaliyetlerine katılmakta olup büyük sevgi ve saygı görmektedir.

Birkaç yıl önce bitirdiği ve yeşillikler arasında yer alan evinde eşi ve iki kızı ile mutlu biryaşam sürdürdüğünü izlediğim arkadaşım oldukça sağlıklı ve genç görükmektedir. Bu sene Hannover Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitiren büyük kızı Berlin’de bir araştırma kuruluşunda çalışmaya başladı. Küçük kızı ise Hannover Üniversitesi İşletme Fakültesinde yüksek tahsilini sürdürmektedir. Kemal’in evinde bulunduğum sürede kendimi Türkiye’de hissettim. Türkçe konuşulan ve genelde Türk televizyonlarının izlediği bu evde emin olun her an Çorum havasını kokladım.

Yaz tatillerini Dikili’de ailesi ile geçiren Kemal, kardeşleri Ünal, Şener ve Uğur ile de sık sık biraraya gelmektedir. Zaman zaman Çorum’a da gelen Kemal ile birlikte Çorum’da ve Hannover’deki günlerimizi andık.

Sizlere Çorum’dan çıkan ve herşeye rağmen Çorum’u ve memleketimizi unutmayan değerli bir hemşehrimizi tanıtmaya çalıştım. Böylece ben de eski günlerimi tekrar hatırlamak imkanı bulduğum için mutluyum.

Hannover-Almanya, 24 Mayıs 2001