TÜRK LİDERLER İSTANBUL’DA

Seyahatlerim nedeniyle güncel konularla ilgili hususları değerlendirme fırsatı bulamadım.

Geçen hafta İstanbul’da “Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi” yapıldı. Bu toplantıya kardeş ülkelerimiz katıldı. Ev sahipliğini Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer’in yaptığı 7. zirveye,

Azerbaycan adına Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev

Kazakistan adına Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev

Kırgızistan adına Cumhurbaşkanı Askar Akayev

Türkmenistan adına Cumhurbaşkanı Sapar Murad Türkmenbaşı

Özbekistan adına Meclis Başkanı Erkin Halilov

katıldılar. Ayrıca bu ülkelerle olan ilişkilerimizden sorumlu hemşehrimiz Abdülhaluk Çay da Cumhurbaşkanımızla birlikte heyetimizde yer aldı.

Daha önceki bir yazımda geniş bir şekilde ele alarak incelediğim Özbekistan ile Türkiye arasında diğer bir ifade ile kardeşler arasındaki soğukluk ne yazık ki halen devam etmektedir. Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Türkiye’nin kendisine muhalif olanları barındırdığı ve hatta desteklediği iddiasıyla kırgınlığını devam ettirmektedir. Uzun bir süreden beri de Türkiye’ye gelmemektedir. Bu Zirveye de Meclis Başkanını göndermiştir.

Türkçe’nin farklı grup ve lehçelerini kullanan kardeşlerimizle halen kendi dillerimizde pek anlaşamıyoruz. Cumhurbaşkanlarının açılış konuşmaları bunun bir göstergesi idi. Necdet Sezer ve Azeri lehçesiyle konuşan Haydar Aliyev konuşmalarını Türkçe yaptı. Kazak Cumhurbaşkanı Kazakça, Kırgız Cumhurbaşkanı Rusça, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Türkmence, Özbekistan Meclis Başkanı da Rusça açılış konuşması yaptı.

Rus işgali ve komünist rejiminin getirdiği katı kurallar ile ülkelerimizin temasını uzun yıllar engelleyen “Demir Perde” nedeniyle büyük bir iletişim sorunu yaşandığı gibi Çırağan Sarayı’ndaki toplantı süresince Türkçe ve Rusça simültane (anında) tercüme yapıldı, liderler de konuşmaları kulaklık aracılığıyla takip ettiler.

uydu sistemleri ve gelişen haberleşme teknikleri ile ülkelerimiz arasındaki lehçe farklılıklarının 21. yüzyılda ortadan kalkacağını ve ileride yapılacak “Türkçe Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvelerinde” katılanların birbirleri ile Türkçe anlaşacaklarını ümit ediyorum.

Özbekistan ile devam eden anlaşmazlıkların ortadan kaldırılmasını istiyorum. Ayrıca “Hani dayanışma” diye soran Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın “Biz size ucuz doğal gaz vereceğiz. Durum buyken siz gidip Rusya’dan daha pahalıya alıyorsunuz” sözlerine kulak vermemiz bu konuda hem onu hem de halkımızı ikna etmemiz ve ülkemizin çıkarlarını düşünerek hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Onlar bizim kardeşlerimiz… “Kardeş kardeşten” hiç vazgeçer mi?

İstanbul