VAR PARA VAR BAYRAM

Bulgaristan’la ilgili anlatacağım çok konu olmasına rağmen ileride tekrar yazabilmek ümidi ile şimdilik son vermeyi istiyorum. Bu yazımı, Varna’daki Kral Sarayı’na gezimizi hazırlayan ve dedesinin 27 yıl İstanbul’da kaldığını anlatan Bulgar dostumuzun Bulgaristan’da bugün bile kullanılan bir deyiş’ine dayandırmak istiyorum.

“Var para var bayram

Yok para var Ramazan”

Bana “Aga” diye hitap eden Bulgar dostumuzun bu deyişini ilk önce pek anlamadım. Kısa bir süre sonra “jetonlar düştü”… Paraya sahip olununca günlerin Bayram günleri gibi geçtiğini, para olmadığında ise günlerimiz Ramazan gibi “açlık” ve zorluk hissedilerek yaşandığını belirtiyordu.

Değerli hemşehrilerim, hakikaten ülkemiz şu günlerde Bayram havasında değil… Her tarafta büyük bir sıkıntı yaşanılıyor…

Örnek mi istiyorsunuz?

*İşini kaybeden kayıtlı insan sayısı 500-600 civarında. Buna kayıtsız çalışanları dahil ettiğimizde 2001 krizinde işsiz kalanlar 1 milyona yaklaşıyor.

*Sadece bankacılık sektöründe bu sayı 40 bin kişi.

*Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) mayıs ayı değerleri (verileri) üretimde kapasite kullanımının son 6 yılın en düşük seviyesinde gerçekleştiğini gösteriyor.

*Tarımsal üretim “kanun zoru” ile kısıtlanıyor.

Bu listeye muhakkak ki hepinizin ekleyecekleri vardır. Ama içinde bulunduğumuz durum beni çok üzüyor… Türkiye’nin en üstdeki yüzde 1’lik gelir grubunun aylık kazancı 7,5 milyar iken en fakir yüzde 1’lik kesimin aylık geliri ise sadece 32 milyon liradır. Aradaki fark 236 kat’tır. Türkiye’de ailelerin dörtte üçü alt-orta ve düşük gelirli bulunuyor ve aylık gelirlerinin aylık tavanı 500 milyon lira, tabanı da 32 milyon lira olarak hesaplanıyor. “Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar” diye boşuna dememişler…

Diğer taraftan Başbakan Ecevit’e sunulan “Türkiye Yoksulluk Raporu” na göre Türkiye’de yaşayan 15 milyon 693 bin kişiye devletçe yardım yapıldı. (gıda-giyim, yakacak, sıcak yemek, sağlık eğitim vb.).

Bütün bu durumlar insanları hem huzursuz ediyor, hem de yeni arayışlara yönetiyor. İşlerini kaybeden, ya da krizin ardından mevcut maaşıyla geçinemez hale gelen binlerce insan gelecek planlarını Amerika Birleşik Devletleri üzerine kuruyor. Her yıl yaklaşık 55 bin kişiye (1000 Türk’e) ABD’de oturma ve çalışma hakkı sağlayan “Green Card” (Yeşil Kart) çekilişine bu yıl şu ana kadar 1 milyon 700 bin Türk başvurdu. Geçen yıl yaklaşık 165 bin Türk vatandaşının başvurduğunu dikkate aldığımızda “Güvensizlik” duygusunun hangi safhalarda olduğu görülmektedir…

Bayram mı yoksa Ramazan mı? “102 Milyon” yarışması sayesinde “fakirlik” bir tür “kara eğlence” olarak sunuluyor…

İstanbul