MİAMİ VE KÖPEK BALIKLARI

Bu yazımda tatillerin her zaman neşeli, eğlenceli geçmediğini ve mutluluk getirmediğini ortaya koyan ve benim de iki defa ziyaret etme fırsatını bulduğum Amerika’nın Miami kentinde meydana gelen acı bir olayı basın haberlerinden faydalanarak aktarmayı istiyorum.

“Evlilik yıldönümü kutlamak için Miami yakınındaki Bahama Adaları’na giden New Yorklu bankacı Thdmpson tek başına yüzerken canavar bir köpekbalığının saldırısına uğradı.

Çektiği korkunç acıya rağmen köpekbalığının korkunç dişlerinden kurtulup kıyıya kadar yüzmeyi başaran Thompson sahildekiler ve eşi tarafından derhal Miami’deki bir hastahaneye kaldırılan talihsiz bankacının parçalanmış bacağı kurtarılamadı. Doktorlar bacağını dizinin üstünden kesmek zorunda kaldılar.”

Bu haberi neden ele aldığımı sorabilirsiniz. 1994 yazında kızımın yüksek lisans mezuniyet törenleri için gittiğim Amerika’da eşimle bir aya yakın bir süre seyahat etmiştim. Bu gezi esnasında beş gün kadar dünyanın en tanınmış tatil beldelerinden Miami’de kalmıştık.

Nefis bir kumsalda yatmak yerine ılık Atlas Okyanus sularının azgın dalgaları arasında yüzmeye bende kendimi kaptırmış ve yaklaşık bir kilometreden fazla açılmıştım. Sahile geri döndüğümde bana “Geri dön, köpek balığı olabilir” diye bağıran ve sesini duyaramayan eşimi çok üzgün ve biraz da kızgın şekilde beklerken buldum. Bana defalarca “nasıl bu kadar uzaklara yüzebilirsin” diye serzenişte bulundu. O zaman böyle bir olayın olabileceğini hiç aklıma getirememiştim. Bu haberi okuyunca o günleri hatırladım ve o zaman ne kadar sorumsuz hareket ettiğimi düşündüm. Her zaman yanımda varlığını hissettiğim tanrım beni korumuştu…

Bodrum-Dörttepe